Երևանում ավարտվել է «Սուրմալու» մետրոյի 12-րդ կայարանի կառուցման տեխնիկատնտեսական հիմնավորման նախապատրաստման մրցույթը։ Ինչպես հայտնել է քաղաքապետի խորհրդական Անետա Բաբայանը, մրցույթի արդյունքներն ամփոփվել են, իսկ հաղթողի հետ պայմանագրի ստորագրումը սպասվում է շաբաթվա ընթացքում։ Կոնսորցիումի անվանումը և ֆինանսավորման ծավալը դեռևս չեն հրապարակվում։
Ներկայումս ընթանում են ներքին վարչական ընթացակարգեր։ Ֆինանսավորման հաստատումից հետո մասնագետները կկարողանան անցնել աշխատանքին, տեխնիկատնտեսական հիմնավորման և խորհրդատվական ծառայությունների մատուցման համար հատկացվել է 20 օր։
Զուգահեռաբար հայտարարվել է քաղաքաշինական հայեցակարգի և էսքիզային նախագծի մշակման մրցույթ։ Հայտերն ընդունվում են մինչև մարտի 16-ը, պայմանագրի կնքումը նախատեսված է ապրիլին։ Նախագծային փաստաթղթերի պատրաստման համար նախատեսված է 150 օրացուցային օր։

В Ереван завершён тендер на подготовку технико-экономического обоснования строительства 12-й станции метро «Сурмалу». Как сообщила советник мэра Анетта Бабаян, итоги конкурса подведены, а подписание контракта с победителем ожидается в течение недели. Название консорциума и объём финансирования пока не раскрываются.
Сейчас идут внутренние административные процедуры. После подтверждения финансирования специалисты смогут приступить к работе, на выполнение ТЭО и консультационных услуг отведено 20 дней.
Параллельно объявлен конкурс на разработку градостроительной концепции и эскизного проекта. Заявки принимаются до 16 марта, заключение договора намечено на апрель. На подготовку проектной документации предусмотрено 150 календарных дней.