Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության ազգայնացումը լրացուցիչ բեռ չի դառնա պետական բյուջեի համար։ Նրա խոսքով, ձեռնարկությունը պետության վերահսկողությանը հանձնելու որոշումը կայացվել է դրա շուկայական արժեքի փորձագիտական գնահատման հիման վրա։
Փաշինյանը նշել է, որ ընկերությունը երկար ժամանակ օգտագործվել է մարդկանց նեղ շրջանակի շահերից ելնելով և կուտակել է զգալի վարկային պարտավորություններ։ Նրա պնդմամբ, ներգրավված միջոցների մի մասը տրամադրվել է բարեկամներին՝ որպես անտոկոս փոխառություններ, ինչն էլ բացասաբար է անդրադարձել ձեռնարկության ֆինանսական վիճակի վրա։
Ավելի վաղ ընկերության ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանը հայտնել էր, որ սեփականատերերի հետ կամավոր գնման շուրջ բանակցությունների ժամկետը լրացել է փետրվարի 21-ին։ Դրանից հետո, ընթացակարգերին համապատասխան, կառավարությունը կարող է ընկերության բաժնետոմսերը ճանաչել որպես գերակա հանրային շահի օբյեկտ և իրականացնել ազգայնացում՝ փոխհատուցում վճարելով։ Հիշեցնենք, որ 2025 թվականի նոյեմբերին կարգավորիչը ընկերությանը զրկել էր էլեկտրաէներգիայի բաշխման լիցենզիայից՝ հայտնաբերված խախտումների պատճառով, ներառյալ հաշվիչների տվյալների կեղծումը և ներդրումային ծրագրերի իրականացման հետ կապված խնդիրները։

Власти Армении объяснили национализацию «Электрических сетей». Пашинян заявил, что бюджет не пострадает
Правительство намерено выкупить 100% акций компании после оценки её рыночной стоимости
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что национализация компании «Электрические сети Армении» не станет дополнительной нагрузкой для государственного бюджета. По его словам, решение о переходе предприятия под контроль государства было принято на основе экспертной оценки его рыночной стоимости.
Пашинян отметил, что компания долгое время использовалась в интересах узкого круга лиц и накопила значительные кредитные обязательства. По его утверждению, часть привлечённых средств предоставлялась родственникам в виде беспроцентных займов, что негативно сказалось на финансовом состоянии предприятия.
Ранее временный управляющий компании Романос Петросян сообщил, что срок для переговоров с владельцами о добровольном выкупе истёк 21 февраля. После этого, согласно процедурам, правительство может признать акции компании объектом приоритетного общественного интереса и провести национализацию с выплатой компенсации. Напомним, в ноябре 2025 года регулятор лишил компанию лицензии на распределение электроэнергии из-за выявленных нарушений, включая фальсификацию данных счётчиков и проблемы с реализацией инвестиционных программ.