Հայաստանում գործարկվել է «Սպառողի օգնական» ծառայությունը, որը նախատեսված է ապրանքների և ծառայությունների վերաբերյալ բողոքներ ներկայացնելու համար։ Այս մասին հայտնել է ՀՀ մրցակցության պաշտպանության և սպառողների շահերի պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Գեղամ Գևորգյանը։ Պլատֆորմի միջոցով քաղաքացիները կարող են դիմել գնումների հետ կապված խնդիրների դեպքում, օրինակ, եթե ապրանքը հետ չեն ընդունում կամ այն անորակ է:
Բողոք ներկայացնելու համար անհրաժեշտ է մուտք գործել commission.am կայք կամ զանգահարել Հանձնաժողով և լրացնել պարզ ձև։ Հիմնական պահանջն է ձեռք բերված ապրանքի դրամարկղային կտրոնի առկայությունը:
Դիմումի գրանցումից հետո այն անմիջապես ուղարկվում է ընկերություն կամ խանութ, և եթե խնդիրը չի լուծվում 14 օրվա ընթացքում, Հանձնաժողովը ստանձնում է հարցը և ապահովում դրա լուծումը։ Նոր ծառայությունը պետք է սպառողների իրավունքների պաշտպանության գործընթացն ավելի արագ և թափանցիկ դարձնի:

В Армении заработал сервис «Помощник потребителя», предназначенный для подачи жалоб на товары и услуги. Об этом сообщил глава Комиссии по защите конкуренции и интересов потребителей РА Гегам Геворгян. С помощью платформы граждане смогут обращаться в случае проблем с покупками, например, если товар не принимают обратно или он оказался некачественным.
Для подачи жалобы необходимо зайти на сайт commission.am или позвонить в Комиссию и заполнить простую форму. Основное требование — наличие кассового чека на приобретённый товар.
После регистрации обращения оно сразу направляется в компанию или магазин, и если проблема не решается в течение 14 дней, Комиссия берёт вопрос на себя и обеспечивает его разрешение. Новый сервис должен сделать процесс защиты прав потребителей более быстрым и прозрачным.