Հայաստանի իշխանությունները որոշել են փոխհատուցել այն քաղաքացիների ծախսերը, որոնք ստիպված են եղել նորից ավիատոմսեր գնել Մերձավոր Արևելքում մարտական գործողությունների ֆոնին չվերթների չեղարկման պատճառով հայրենիք վերադառնալու համար։ Այս մասին հայտնել է արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Նրա խոսքով՝ փոխհատուցումը կկազմի մինչև 250 հազար դրամ (մոտ 660 դոլար)։ Վճարումներ կստանան այն քաղաքացիները, որոնց՝ Հայաստան վերադարձի կամ տարանցիկ չվերթները չեղարկվել են հակամարտության պատճառով, որից հետո նրանք ստիպված են եղել ինքնուրույն նոր տոմսեր ձեռք բերել։ Եթե նոր տոմսի արժեքը ցածր է սահմանված գումարից, փոխհատուցումը կվճարվի փաստացի կատարված ծախսերի չափով։
Վճարումներ ստանալու մանրամասն մեխանիզմը իշխանությունները խոստացել են սահմանել առաջիկա օրերին։ Մերձավոր Արևելքում լարված իրավիճակի ֆոնին Հայաստանի շատ քաղաքացիներ արգելափակվել են տարածաշրջանի տարբեր երկրներում։ Մարտի 6-ի դրությամբ Օմանից, Աբու Դաբիից և Դուբայից Երևան արդեն վերադարձել է մոտ 400 մարդ, իսկ լրացուցիչ չվերթները շարունակում են քաղաքացիներին հասցնել հայրենիք։

Власти Армении решили компенсировать расходы гражданам, которым пришлось заново покупать авиабилеты для возвращения на родину из-за отмены рейсов на фоне военных действий на Ближнем Востоке. Об этом сообщил министр иностранных дел Арарат Мирзоян.
По его словам, компенсация составит до 250 тыс. драмов (около 660 долларов). Выплаты получат те граждане, чьи рейсы на возвращение или транзит в Армению были отменены из-за конфликта, после чего им пришлось самостоятельно приобретать новые билеты. Если стоимость нового билета оказалась ниже указанной суммы, компенсация будет выплачена в размере фактически понесенных расходов.
Подробный механизм получения выплат власти пообещали определить в ближайшие дни. На фоне напряженной ситуации на Ближнем Востоке многие граждане Армении оказались заблокированы в разных странах региона. По состоянию на 6 марта из Омана, Абу-Даби и Дубая в Ереван уже вернулись около 400 человек, а дополнительные рейсы продолжают доставлять граждан на родину.