Հայաստանի իշխանությունները որոշել են փոխհատուցել այն քաղաքացիների ծախսերը, որոնք ստիպված են եղել նորից ավիատոմսեր գնել Մերձավոր Արևելքում մարտական գործողությունների ֆոնին չվերթների չեղարկման պատճառով հայրենիք վերադառնալու համար։ Այս մասին հայտնել է արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Նրա խոսքով՝ փոխհատուցումը կկազմի մինչև 250 հազար դրամ (մոտ 660 դոլար)։ Վճարումներ կստանան այն քաղաքացիները, որոնց՝ Հայաստան վերադարձի կամ տարանցիկ չվերթները չեղարկվել են հակամարտության պատճառով, որից հետո նրանք ստիպված են եղել ինքնուրույն նոր տոմսեր ձեռք բերել։ Եթե նոր տոմսի արժեքը ցածր է սահմանված գումարից, փոխհատուցումը կվճարվի փաստացի կատարված ծախսերի չափով։
Վճարումներ ստանալու մանրամասն մեխանիզմը իշխանությունները խոստացել են սահմանել առաջիկա օրերին։ Մերձավոր Արևելքում լարված իրավիճակի ֆոնին Հայաստանի շատ քաղաքացիներ արգելափակվել են տարածաշրջանի տարբեր երկրներում։ Մարտի 6-ի դրությամբ Օմանից, Աբու Դաբիից և Դուբայից Երևան արդեն վերադարձել է մոտ 400 մարդ, իսկ լրացուցիչ չվերթները շարունակում են քաղաքացիներին հասցնել հայրենիք։

The Armenian authorities have decided to compensate citizens who had to buy new air tickets to return to their homeland due to the cancellation of flights amid hostilities in the Middle East. This was announced by Foreign Minister Ararat Mirzoyan.
According to him, the compensation will amount to up to 250 thousand drams (about 660 dollars). Payments will be received by those citizens whose flights for return or transit to Armenia were canceled due to the conflict, after which they had to purchase new tickets on their own. If the cost of the new ticket turned out to be lower than the specified amount, compensation will be paid in the amount of actual expenses incurred.
The authorities promised to determine the detailed mechanism for receiving payments in the coming days. Against the background of the tense situation in the Middle East, many Armenian citizens were blocked in different countries of the region. As of March 6, about 400 people have already returned to Yerevan from Oman, Abu Dhabi and Dubai, and additional flights continue to deliver citizens to their homeland.