Մարտի 16-ից 22-ը Հայաստանում կանցկացվի «Գլոբալ փողի շաբաթ» (Global Money Week 2026) միջազգային տեղեկատվական արշավը։ Երկիրը մասնակցում է այս նախաձեռնությանը 2014 թվականից, իսկ ազգային համակարգողը Հայաստանի կենտրոնական բանկն է՝ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության երիտասարդության հարցերով վարչության աջակցությամբ։
2026 թվականի արշավի թեման է «Smart Money Talks» («Խելացի զրույցներ փողի մասին»)։ Միջոցառումների հիմնական նպատակն է բարձրացնել երիտասարդների ֆինանսական գրագիտությունը և ձևավորել պատասխանատու վերաբերմունք անձնական ֆինանսների նկատմամբ։ Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում են հանդիպումներ և քննարկումներ երկրի տարբեր մարզերի երիտասարդական կենտրոններում։
Կազմակերպիչները նշում են, որ երիտասարդները պարբերաբար բախվում են ֆինանսական որոշումների հետ՝ սկսած առաջին եկամուտներից և ծախսերի վերահսկումից մինչև ներդրումներ և խարդախությունից պաշտպանություն։ Արշավը կոչված է օգնել երիտասարդներին բաց քննարկել դրամական հարցերը, նվազեցնել ֆինանսական անհանգստությունը և ձևավորել առողջ ֆինանսական սովորություններ։ OECD-ի կողմից համակարգվող գլոբալ նախաձեռնությանը մասնակցում են ավելի քան 170 երկրների ներկայացուցիչներ։

"Global Money Week" 2026 to be held in Armenia
The international information campaign «Global Money Week» (Global Money Week 2026) will be held in Armenia from March 16 to 22. The country has been participating in this initiative since 2014, and the national coordinator is the Central Bank of Armenia with the support of the Department of Youth Affairs of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports.
The theme of the 2026 campaign is «Smart Money Talks». The main goal of the events is to increase the financial literacy of young people and form a responsible attitude to personal finances. The program includes meetings and discussions in youth centers in different regions of the country.
The organizers note that young people regularly face financial decisions — from first income and expense control to investments and protection against fraud. The campaign is designed to help young people openly discuss money matters, reduce financial anxiety and develop healthy financial habits. Representatives from more than 170 countries around the world participate in the global initiative, which is coordinated by the OECD.