Եվրասիական զարգացման բանկը ակնկալում է, որ 2026 թվականի վերջին Հայաստանում սպառողական գների աճը կկազմի տարեկան մոտ 3,3%: Այս մասին են վկայում բանկի նոր մակրոտնտեսական վերլուծության տվյալները:
Վերլուծաբանների գնահատմամբ՝ 2026 թվականի փետրվարին երկրում գնաճը կազմել է տարեկան 4,3%՝ մեկ ամիս առաջվա 3,8%-ի դիմաց։ Արագացման հիմնական գործոնը պարենային ապրանքների գների դինամիկան էր. դրանց աճը կազմել է 6,4%՝ հունվարի 5,9%-ի դիմաց:
Միևնույն ժամանակ, մյուս հատվածներում գների աճն ավելի քիչ նկատելի էր։ Ծառայությունների ոլորտում գնաճն աճել է մինչև 3,2%՝ մեկ ամիս առաջվա 2,9%-ից, իսկ ոչ պարենային ապրանքների արժեքը գրեթե չի փոխվել. աճը մնացել է տարեկան 0,9%-ի մակարդակում:

Inflation in Armenia Accelerated: EDB Forecast for 2026
The Eurasian Development Bank expects that by the end of 2026, the growth of consumer prices in Armenia will be about 3.3% year-on-year. This data is provided in the bank's new macroeconomic review.
According to analysts, in February 2026, inflation in the country reached 4.3% year-on-year, compared to 3.8% a month earlier. The main factor of acceleration was the dynamics of prices for food products: their growth amounted to 6.4% after 5.9% in January.
At the same time, price growth was less noticeable in other segments. Inflation in the service sector increased to 3.2% from 2.9% a month earlier, and the cost of non-food products hardly changed — growth remained at 0.9% year-on-year.