Հայաստանում առաջիկա տարիներին մտադիր են ներդնել թվային գործիքներ մրցակցության և սպառողների իրավունքների պաշտպանության համար։ Այս մասին հայտնել է մասնագիտացված հանձնաժողովի ղեկավար Գեղամ Գևորգյանը։ Նրա խոսքով, ժամանակակից թվային հարթակները ստեղծում են մեծ քանակությամբ թաքնված գործողություններ, որոնք ունակ են ազդել շուկայի վրա, և նման խախտումները ավանդական մեթոդներով հայտնաբերելը գործնականում անհնար է։
Կարգավորիչն արդեն սկսել է կիրառել նոր մոտեցումներ։ Մասնավորապես, իրականացվում է գների դինամիկայի մոնիտորինգ ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ համաշխարհային շուկաներում, որպեսզի օպերատիվ կերպով հայտնաբերվեն անոմալիաներ և հնարավոր չարաշահումներ։ Զուգահեռաբար գործարկվել է «Սպառողի օգնական» ծառայությունը, որը թույլ է տալիս օգտվողներին ուղղակիորեն հայտնել խնդիրների մասին թվային հարթակի միջոցով՝ կապվելով բիզնեսի հետ առանց միջնորդների։
Բացի այդ, գործիքը նախատեսվում է ինտեգրել Երևանի քաղաքային Active Citizen համակարգի հետ։ Իշխանությունները նաև հույս են դնում արհեստական բանականության տեխնոլոգիաների վրա, որոնք կօգնեն ավելի խորը վերլուծել տվյալները և կետային կերպով հայտնաբերել խախտումները։ Ակնկալվում է, որ դա թույլ կտա զգալիորեն ուժեղացնել վերահսկողությունը թվային միջավայրի նկատմամբ և բարձրացնել շուկայի թափանցիկությունը։

Armenia intends to introduce digital tools to protect competition and consumer rights in the coming years. This was announced by the head of the relevant commission, Gegham Gevorgyan. According to him, modern digital platforms create a huge number of hidden actions that can affect the market, and it is almost impossible to identify such violations by traditional methods.
The regulator has already begun to apply new approaches. In particular, the dynamics of prices are monitored both within the country and in global markets in order to quickly identify anomalies and possible abuses. At the same time, the "Consumer Assistant" service has been launched, which allows users to directly report problems through a digital platform, contacting businesses without intermediaries.
In addition, the tool is planned to be integrated with the Active Citizen city system in Yerevan. The authorities are also betting on artificial intelligence technologies, which will help to analyze data more deeply and identify violations precisely. It is expected that this will significantly strengthen control over the digital environment and increase market transparency.