Հայաստանում առաջիկա տարիներին մտադիր են ներդնել թվային գործիքներ մրցակցության և սպառողների իրավունքների պաշտպանության համար։ Այս մասին հայտնել է մասնագիտացված հանձնաժողովի ղեկավար Գեղամ Գևորգյանը։ Նրա խոսքով, ժամանակակից թվային հարթակները ստեղծում են մեծ քանակությամբ թաքնված գործողություններ, որոնք ունակ են ազդել շուկայի վրա, և նման խախտումները ավանդական մեթոդներով հայտնաբերելը գործնականում անհնար է։
Կարգավորիչն արդեն սկսել է կիրառել նոր մոտեցումներ։ Մասնավորապես, իրականացվում է գների դինամիկայի մոնիտորինգ ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ համաշխարհային շուկաներում, որպեսզի օպերատիվ կերպով հայտնաբերվեն անոմալիաներ և հնարավոր չարաշահումներ։ Զուգահեռաբար գործարկվել է «Սպառողի օգնական» ծառայությունը, որը թույլ է տալիս օգտվողներին ուղղակիորեն հայտնել խնդիրների մասին թվային հարթակի միջոցով՝ կապվելով բիզնեսի հետ առանց միջնորդների։
Բացի այդ, գործիքը նախատեսվում է ինտեգրել Երևանի քաղաքային Active Citizen համակարգի հետ։ Իշխանությունները նաև հույս են դնում արհեստական բանականության տեխնոլոգիաների վրա, որոնք կօգնեն ավելի խորը վերլուծել տվյալները և կետային կերպով հայտնաբերել խախտումները։ Ակնկալվում է, որ դա թույլ կտա զգալիորեն ուժեղացնել վերահսկողությունը թվային միջավայրի նկատմամբ և բարձրացնել շուկայի թափանցիկությունը։

В Армении в ближайшие годы намерены внедрить цифровые инструменты для защиты конкуренции и прав потребителей. Об этом сообщил глава профильной комиссии Гегам Геворгян. По его словам, современные цифровые платформы создают огромное количество скрытых действий, способных влиять на рынок, и выявить такие нарушения традиционными методами практически невозможно.
Регулятор уже начал применять новые подходы. В частности, ведется мониторинг динамики цен как внутри страны, так и на глобальных рынках, чтобы оперативно выявлять аномалии и возможные злоупотребления. Параллельно запущен сервис «Помощник потребителя», позволяющий пользователям напрямую сообщать о проблемах через цифровую платформу, связываясь с бизнесом без посредников.
Кроме того, инструмент планируют интегрировать с городской системой Active Citizen в Ереване. Власти также делают ставку на технологии искусственного интеллекта, которые помогут глубже анализировать данные и точечно выявлять нарушения. Ожидается, что это позволит значительно усилить контроль за цифровой средой и повысить прозрачность рынка.