Հայաստանի Կենտրոնական բանկը բանկերի հետ համատեղ քննարկում է հեռախոսային խարդախությունից պաշտպանվելու ավելի խիստ մեխանիզմներ ներդնելու հնարավորությունը։ Այս մասին մամուլի ասուլիսում հայտարարել է կարգավորող մարմնի ղեկավար Մարտին Գալստյանը։ Միջոցառումների թվում քննարկվում են հաճախորդների ուժեղացված նույնականացումը և հեռահար ֆինանսական գործառնությունների սահմանափակումը, թեև դրանք կպահանջեն լրացուցիչ ժամանակ և ռեսուրսներ:
2026 թվականի հուլիսի 1-ից նախատեսվում է գործարկել «կանգնեցման կոճակ», որը թույլ կտա մեկ գործողությամբ արգելել առցանց վարկերի ձևակերպումը և այլ հեռահար գործողություններ։ Սահմանափակումը հնարավոր կլինի հանել միայն բանկում անձնական նույնականացումից հետո։ Գալստյանի խոսքով, դա որոշակի անհարմարություններ կստեղծի, բայց կապահովի քաղաքացիների պաշտպանությունը խարդախներից:
Կարգավորողը նախազգուշացնում է, որ հանցագործներն ակտիվորեն օգտագործում են հեռախոսազանգերն ու մեսենջերները, օրինակ՝ WhatsApp-ը, ներկայանալով որպես հեռահաղորդակցության ընկերությունների աշխատակիցներ։ Նրանք կարող են համոզել քաղաքացիներին փոփոխություններ կատարել հեռախոսի կարգավորումներում՝ բանկային հավելվածներին և անձնական տվյալներին հեռակա կարգով մուտք գործելու համար, ինչը հանգեցնում է ֆինանսական կորուստների:

Citizens will have to spend more time, but this will protect their accounts and personal data
The Central Bank of Armenia, together with banks, is considering introducing stricter mechanisms to protect against telephone fraud. This was announced by the head of the regulator, Martin Galstyan, at a press conference. The measures under discussion include enhanced customer identification and restrictions on remote financial transactions, although they will require additional time and resources.
From July 1, 2026, it is planned to launch a "stop button", which allows you to prohibit the execution of online loans and other remote operations with one action. The restriction can only be lifted after personal identification at the bank. According to Galstyan, this will create some inconvenience, but will protect citizens from fraudsters.
The regulator warns that attackers are actively using phone calls and messengers, such as WhatsApp, posing as employees of telecommunications companies. They can convince citizens to make changes to their phone settings in order to gain remote access to banking applications and personal data, which leads to financial losses.