Հայաստանի Կենտրոնական բանկը բանկերի հետ համատեղ քննարկում է հեռախոսային խարդախությունից պաշտպանվելու ավելի խիստ մեխանիզմներ ներդնելու հնարավորությունը։ Այս մասին մամուլի ասուլիսում հայտարարել է կարգավորող մարմնի ղեկավար Մարտին Գալստյանը։ Միջոցառումների թվում քննարկվում են հաճախորդների ուժեղացված նույնականացումը և հեռահար ֆինանսական գործառնությունների սահմանափակումը, թեև դրանք կպահանջեն լրացուցիչ ժամանակ և ռեսուրսներ:
2026 թվականի հուլիսի 1-ից նախատեսվում է գործարկել «կանգնեցման կոճակ», որը թույլ կտա մեկ գործողությամբ արգելել առցանց վարկերի ձևակերպումը և այլ հեռահար գործողություններ։ Սահմանափակումը հնարավոր կլինի հանել միայն բանկում անձնական նույնականացումից հետո։ Գալստյանի խոսքով, դա որոշակի անհարմարություններ կստեղծի, բայց կապահովի քաղաքացիների պաշտպանությունը խարդախներից:
Կարգավորողը նախազգուշացնում է, որ հանցագործներն ակտիվորեն օգտագործում են հեռախոսազանգերն ու մեսենջերները, օրինակ՝ WhatsApp-ը, ներկայանալով որպես հեռահաղորդակցության ընկերությունների աշխատակիցներ։ Նրանք կարող են համոզել քաղաքացիներին փոփոխություններ կատարել հեռախոսի կարգավորումներում՝ բանկային հավելվածներին և անձնական տվյալներին հեռակա կարգով մուտք գործելու համար, ինչը հանգեցնում է ֆինանսական կորուստների:

Армянский ЦБ готовит новые меры против телефонного мошенничества: «стоп-кнопка» и усиленная идентификация
Гражданам придётся тратить больше времени, но это защитит их счета и личные данные
Центральный банк Армении совместно с банками рассматривает возможность введения более строгих механизмов защиты от телефонного мошенничества. Об этом заявил глава регулятора Мартин Галстян на пресс-конференции. Среди мер обсуждаются усиленная идентификация клиентов и ограничение дистанционных финансовых операций, хотя они потребуют дополнительных времени и ресурсов.
С 1 июля 2026 года планируется запуск «стоп-кнопки», позволяющей одним действием запретить оформление онлайн-кредитов и другие дистанционные операции. Снять ограничение можно будет только после личной идентификации в банке. По словам Галстяна, это создаст некоторые неудобства, но обеспечит защиту граждан от мошенников.
Регулятор предупреждает, что злоумышленники активно используют телефонные звонки и мессенджеры, например WhatsApp, выдавая себя за сотрудников телекоммуникационных компаний. Они могут убедить граждан внести изменения в настройки телефона, чтобы получить удалённый доступ к банковским приложениям и личным данным, что приводит к финансовым потерям.