Հայաստանում մշակվում է ճանապարհատրանսպորտային պատահարների «ճանապարհային քարտեզ», որը թույլ կտա վերլուծել վթարների պատճառները և մշակել դրանց կրճատման միջոցներ։ Այս մասին մամուլի ասուլիսում հայտնել է Ավտոապահովագրողների բյուրոյի գործադիր տնօրեն Վահագնակ Եղիազարյանը՝ նշելով, որ աշխատանքները տարվում են երկրի ՆԳՆ-ի հետ համատեղ։
Համակարգի տարրերից մեկը կդառնա «Safe»-կետերի բազան, որտեղ ՃՏՊ-ի մասնակիցները հնարավորություն կունենան օպերատիվ ձևակերպել պատահարը, կապ հաստատել ապահովագրական ընկերության և ոստիկանության հետ, ինչպես նաև արձանագրել միջադեպը և ստանալ անհրաժեշտ օգնությունը։
Հեռանկարում նախատեսվում է անօդաչու թռչող սարքերի օգտագործում վթարների դեպքում արագ արձագանքման համար։ Նախագծի իրականացման և մասնակից ընկերությունների մասին մանրամասները դեռևս չեն բացահայտվում, սակայն նախաձեռնությունն ուղղված է ճանապարհներին անվտանգության բարձրացմանը և ՃՏՊ-ների թվի կրճատմանը։

Армения готовит «дорожную карту» против ДТП: Safe-точки и дроны на службе безопасности
В Армения разрабатывается «дорожная карта» по дорожно-транспортным происшествиям, которая позволит анализировать причины аварий и разрабатывать меры по их сокращению. Об этом сообщил исполнительный директор Бюро автостраховщиков РА Вагинак Егиазарян на пресс-конференции, отметив, что работа ведётся совместно с МВД страны.
Одним из элементов системы станет база «Safe»-точек, где участники ДТП смогут оперативно оформить происшествие, связаться со страховой компанией и полицией, а также зафиксировать инцидент и получить необходимую помощь.
В перспективе планируется использование дронов для быстрого реагирования при авариях. Подробности о реализации проекта и компаниях-участниках пока не раскрываются, однако инициатива нацелена на повышение безопасности на дорогах и сокращение числа ДТП.