Հայաստանի Կենտրոնական բանկը թոքենիզացիան ներառել է թվային ակտիվների իր ռազմավարության առաջնահերթ ուղղությունների թվում:
Կարգավորող մարմնի ղեկավար Մարտին Գալստյանը նշել է, որ դեռ խոսքը կոնկրետ օրենքի մասին չէ, սակայն համապատասխան որոշումները քննարկվում են բանկի ներսում՝ հաշվի առնելով ժամանակակից միտումները:
Կրիպտոշուկայի փորձագետները կարծում են, որ թոքենիզացիան կարող է հզոր գործիք դառնալ Հայաստան կապիտալ ներգրավելու և տնտեսական աճը խթանելու համար:
Ճիշտ կարգավորող բազայի դեպքում այս մեխանիզմը կարող է վերածվել ֆինանսական հատվածի և ներդրումային ակտիվության զարգացման լուրջ շարժիչ ուժի:

Токенизация выходит на первые роли: ЦБ Армении ставит цифровые активы в приоритет
Центральный банк Армении включил токенизацию в число приоритетных направлений своей стратегии по цифровым активам.
Глава регулятора Мартин Галстян отметил, что пока речь не идёт о конкретном законе, однако соответствующие решения обсуждаются внутри банка с учётом современных тенденций.
Эксперты крипторынка считают, что токенизация может стать мощным инструментом для привлечения капитала в Армения и стимулировать экономический рост.
При корректной нормативной базе этот механизм способен превратиться в серьёзный драйвер развития финансового сектора и инвестиционной активности.