Հայաստանի Կենտրոնական բանկը թոքենիզացիան ներառել է թվային ակտիվների իր ռազմավարության առաջնահերթ ուղղությունների թվում:
Կարգավորող մարմնի ղեկավար Մարտին Գալստյանը նշել է, որ դեռ խոսքը կոնկրետ օրենքի մասին չէ, սակայն համապատասխան որոշումները քննարկվում են բանկի ներսում՝ հաշվի առնելով ժամանակակից միտումները:
Կրիպտոշուկայի փորձագետները կարծում են, որ թոքենիզացիան կարող է հզոր գործիք դառնալ Հայաստան կապիտալ ներգրավելու և տնտեսական աճը խթանելու համար:
Ճիշտ կարգավորող բազայի դեպքում այս մեխանիզմը կարող է վերածվել ֆինանսական հատվածի և ներդրումային ակտիվության զարգացման լուրջ շարժիչ ուժի:

The Central Bank of Armenia has included tokenization among the priority areas of its digital asset strategy.
The head of the regulator, Martin Galstyan, noted that it is not yet a question of a specific law, but relevant decisions are being discussed within the bank, taking into account modern trends.
Crypto market experts believe that tokenization could become a powerful tool for attracting capital to Armenia and stimulating economic growth.
With the correct regulatory framework, this mechanism can turn into a serious driver for the development of the financial sector and investment activity.