Yandex Armenia-ն ուժեղացնում է պետական հատվածի թվային փոխակերպումը
Yandex Armenia-ն հանդես է եկել որպես Պետական հատվածի նորարարության ֆորումի ռազմավարական գործընկեր, որը Հայաստանի թվային ապագայի քննարկման առանցքային հարթակ է: Ընկերությունը ներկայացրել է տեխնոլոգիաների ինտեգրման իր նախաձեռնությունները պետական մարմինների և Երևանի քաղաքապետարանի աշխատանքներում:
Yandex Armenia-ի տվյալներով՝ ընկերության գործառնությունների համախառն ծավալը կազմում է երկրի ՀՆԱ-ի մոտ 1,2%-ը։ Արհեստական ​​ինտելեկտի ոլորտում հմտությունների զարգացման ծրագրի շրջանակներում չորս նախարարությունների ավելի քան 150 աշխատակիցներ անցել են վերապատրաստում, և ծրագիրը կշարունակվի:
Երևանի քաղաքապետարանի հետ համատեղ ներդրվել են իրական ժամանակում տվյալների վրա հիմնված լուծումներ. տրանսպորտի երթևեկության մասին տեղեկատվությունը հասանելի է հավելվածում և կանգառների ցուցատախտակներին, ինչը բարձրացնում է քաղաքային որոշումների կայացման արդյունավետությունը:
Բացի այդ, ընկերությունը ներդրումներ է կատարում կրթական նախագծերում՝ աջակցելով հետազոտողներին և ներգրավելով պրակտիկ մասնագետներին դասավանդմանը՝ նպաստելով երկրում թվային հմտությունների զարգացմանը:

Yandex Armenia acted as a strategic partner of the Public Sector Innovation Forum — a key platform for discussing the digital future of Armenia. The company presented its initiatives for integrating technologies into the work of government bodies and the Yerevan City Hall.
According to Yandex Armenia, the company's total operations account for approximately 1.2% of the country's GDP. As part of the program to develop competencies in the field of artificial intelligence, more than 150 employees of four ministries have been trained, and the program will be continued.
Solutions based on real-time data have been implemented jointly with the Yerevan City Hall: information on traffic is available in the application and on stop displays, which increases the efficiency of urban decision-making.
In addition, the company invests in educational projects, supporting researchers and attracting practitioners to teaching, contributing to the development of digital competencies in the country.