Yandex Armenia-ն ուժեղացնում է պետական հատվածի թվային փոխակերպումը
Yandex Armenia-ն հանդես է եկել որպես Պետական հատվածի նորարարության ֆորումի ռազմավարական գործընկեր, որը Հայաստանի թվային ապագայի քննարկման առանցքային հարթակ է: Ընկերությունը ներկայացրել է տեխնոլոգիաների ինտեգրման իր նախաձեռնությունները պետական մարմինների և Երևանի քաղաքապետարանի աշխատանքներում:
Yandex Armenia-ի տվյալներով՝ ընկերության գործառնությունների համախառն ծավալը կազմում է երկրի ՀՆԱ-ի մոտ 1,2%-ը։ Արհեստական ​​ինտելեկտի ոլորտում հմտությունների զարգացման ծրագրի շրջանակներում չորս նախարարությունների ավելի քան 150 աշխատակիցներ անցել են վերապատրաստում, և ծրագիրը կշարունակվի:
Երևանի քաղաքապետարանի հետ համատեղ ներդրվել են իրական ժամանակում տվյալների վրա հիմնված լուծումներ. տրանսպորտի երթևեկության մասին տեղեկատվությունը հասանելի է հավելվածում և կանգառների ցուցատախտակներին, ինչը բարձրացնում է քաղաքային որոշումների կայացման արդյունավետությունը:
Բացի այդ, ընկերությունը ներդրումներ է կատարում կրթական նախագծերում՝ աջակցելով հետազոտողներին և ներգրավելով պրակտիկ մասնագետներին դասավանդմանը՝ նպաստելով երկրում թվային հմտությունների զարգացմանը:

Yandex Armenia выступила стратегическим партнером Public Sector Innovation Forum — ключевой платформы для обсуждения цифрового будущего Армении. Компания представила свои инициативы по интеграции технологий в работу государственных органов и мэрии Еревана.
По данным Yandex Armenia, совокупный объем операций компании составляет около 1,2% ВВП страны. В рамках программы по развитию компетенций в сфере искусственного интеллекта более 150 сотрудников четырех министерств прошли обучение, а программа будет продолжена.
Совместно с мэрией Еревана внедрены решения на основе данных в реальном времени: информация о движении транспорта доступна в приложении и на табло остановок, что повышает эффективность принятия городских решений.
Кроме того, компания инвестирует в образовательные проекты, поддерживая исследователей и привлекая практиков к преподаванию, способствуя развитию цифровых компетенций в стране.