«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրենի նախկին պաշտոնակատար Դավիթ Կազինյանը հայտնել է, որ բանակցությունների փուլը երկարաձգվել է մինչև մայիսի 25-ը։
Այդ օրվանից հետո հնարավոր է ընկերությունը ճանաչել առաջնահերթ հանրային շահերի օբյեկտ։ Կազինյանը ընդգծել է, որ ՀԷՑ-ի սեփականատերերի և Հայաստանի կառավարության միջև երկխոսության մեջ էական առաջընթաց սպասել չարժե՝ հայտարարելով. «Ես բանակցությունների հիմք չեմ տեսնում»։
Դատարանը հրաժարվել է որպես վկա ներգրավել ՀԷՑ-ի ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանին և Կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանին։ Կազինյանի խոսքով՝ նրանց ցուցմունքները առանցքային կլինեին կառավարչի նշանակման կարգը և նախկինում արված հայտարարությունները պարզաբանելու համար։ Վեճի քննարկումը շարունակվում է նաև Ստոկհոլմի միջազգային արբիտրաժում, որտեղ, Կազինյանի հավաստմամբ, «արդարությունը կհաղթի»։
Այս իրավիճակը դուրս է մեկ ընկերության շրջանակներից։ Կազինյանը նշել է, որ բանակցությունների և արբիտրաժային գործընթացների ելքն ուղղակիորեն անդրադառնում է Հայաստանի ներդրումային գրավչության և պետական կառավարման նկատմամբ վստահության վրա՝ հարցը դարձնելով ճակատագրական ամբողջ երկրի տնտեսության համար։

Срок переговоров по «Электрическим сетям Армении» перенесен до конца мая
Давид Казинян, бывший и.о. генерального директора ЗАО «Электрические сети Армении», сообщил, что этап переговоров продлен до 25 мая.
После этой даты возможна инициатива по признанию компании объектом приоритетного общественного интереса. Казинян подчеркнул, что существенного прогресса в диалоге между владельцами ЭСА и правительством Армении ждать не стоит, заявив: «Я не вижу основы для переговоров».
Суд отказался привлекать в качестве свидетелей временного управляющего ЭСА Романоса Петросяна и председателя КРОУ Месропа Месропяна. По словам Казиняна, их показания были бы ключевыми для разъяснения порядка назначения управляющего и ранее сделанных заявлений. Рассмотрение спора продолжается и в Стокгольмском международном арбитраже, где, по уверениям Казиняна, «справедливость восторжествует».
Эта ситуация выходит за рамки одной компании. Казинян отметил, что исход переговоров и арбитражных процессов напрямую отражается на инвестиционной привлекательности Армении и доверии к государственному управлению, делая вопрос судьбоносным для всей экономики страны.