Հայաստանի ֆինանսական համակարգի պատմության մեջ առաջին անգամ վեց բանկ և ներդրումային հիմնադրամներ միավորվել են Firebird AI մեգանախագծի համաֆինանսավորման համար:
Վարկի գումարը կազմել է 300 միլիոն դոլար, ինչը դարձել է 450 միլիոն դոլարի ներդրումների մեկնարկային փուլի առանցքային մասը: Արդշինբանկի կողմից կազմակերպված գործարքը միավորել է Արդշինբանկը, Ակբա բանկը, Էվոկաբանկը, Ֆասթբանկը, C-Quadrat Ampega Asset Management Armenia-ն և Amundi-Acba Asset Management-ը:
Ստորագրման արարողությանը ներկա էին Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարը, Կենտրոնական բանկի ղեկավարը և ԱՄՆ դեսպանության ժամանակավոր հավատարմատարը: Նախարար Մխիթար Հայրապետյանը նշել է, որ նախագիծն աջակցում է տեխնոլոգիական հատվածի, գիտության և երկրի տնտեսության զարգացմանը, ինչպես նաև ամրապնդում է երկկողմ համագործակցությունը ԱՄՆ-ի հետ արհեստական ինտելեկտի և կիսահաղորդիչների ոլորտներում:
Firebird AI նախագիծը նախատեսում է տարածաշրջանում AI-ի համար ամենամեծ տվյալների կենտրոնի ստեղծում՝ հետագայում ընդլայնվելով մինչև 41,000 NVIDIA գրաֆիկական պրոցեսորների, ինչը ներդրումների ընդհանուր ծավալը կհասցնի 4 միլիարդ դոլարի: Դա թույլ կտա հետազոտական և տեխնոլոգիական ընկերություններին ներդնել ժամանակակից AI տեխնոլոգիաներ՝ Հայաստանը դարձնելով հաշվողական նորարարության ոլորտում համաշխարհային առաջատարներից մեկը:

Армянские банки объединяются ради рекордного ИИ-проекта
Впервые в истории финансовой системы Армении шесть банков и инвестиционных фондов объединились для синдицированного финансирования мегапроекта Firebird AI.
Сумма кредита составила $300 млн, что стало ключевой частью стартового этапа инвестиций в $450 млн. Сделка, организованная Ардшинбанком, объединила Ардшинбанк, Акба банк, Эвокабанк, Фастбанк, C-Quadrat Ampega Asset Management Armenia и Amundi-Acba Asset Management.
На церемонии подписания присутствовали министр высокотехнологичной промышленности Армении, глава Центрального банка и временный поверенный посольства США. Министр Мхитар Айрапетян отметил, что проект поддерживает развитие технологического сектора, науки и экономики страны, а также укрепляет двустороннее сотрудничество с США в сферах искусственного интеллекта и полупроводников.
Проект Firebird AI предусматривает создание крупнейшего в регионе дата-центра для AI с последующим расширением до 41 000 графических процессоров NVIDIA, что доведет общий объём инвестиций до $4 млрд. Это позволит исследовательским и технологическим компаниям внедрять современные AI-технологии, выводя Армению в число мировых лидеров в сфере вычислительных инноваций.