Հայաստանը պատրաստվում է Sevan Startup Summit 2026-ի լայնածավալ անցկացմանը. ստարտափները կհանդիպեն ներդրողներին
Կառավարությունը միջոցառմանն աջակցելու համար հատկացնում է 200 միլիոն դրամ
Sevan Startup Summit 2026-ը Հայաստանում կմեկնարկի հուլիսի 26-ին և կտևի մինչև օգոստոսի 1-ը, հայտնել է Բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը:
Գագաթաժողովը միասնական հարթակում կհավաքի տարբեր երկրների ստարտափներին, առաջատար մասնագետներին և ներդրողներին՝ ստեղծելով եզակի միջավայր փորձի փոխանակման և նորարարությունների ներդրման համար:
Միջոցառումն արդեն միջազգային ճանաչում է ստացել և հանդես է գալիս որպես գործընկերային կապերի ամրապնդման և Հայաստանի տեխնոլոգիական ներուժի ընդլայնման հարթակ։ Կառավարությունը երկրորդ տարին անընդմեջ մասնակցում է գագաթաժողովին՝ կազմակերպման համար հատկացնելով 200 միլիոն դրամ։
Նախորդ՝ Sevan Startup Summit 2025-ի յոթերորդ համաժողովը տեղի է ունեցել հուլիսի 20-26-ը ոչ պաշտոնական վրանային ձևաչափով։ Նոր գագաթաժողովը խոստանում է ավելի լայնածավալ լինել՝ միավորելով առաջատար փորձագետների փորձը և Սևանի գեղատեսիլ ափի ֆոնին հեռանկարային նախագծերում ներդրումներ կատարելու հնարավորությունները:

Armenia is preparing a large-scale Sevan Startup Summit 2026: startups will meet with investors
Sevan Startup Summit 2026 will start in Armenia on July 26 and will last until August 1, said the Minister of High-Tech Industry of Armenia, Mkhitar Hayrapetyan.
The summit will bring together startups, leading experts, and investors from different countries on one platform, creating a unique environment for exchanging experience and implementing innovations.
The event has already received international recognition and serves as a platform for strengthening partnerships and expanding the involvement of Armenia's technological potential. The government is participating in the summit for the second year in a row, allocating 200 million drams for its organization.
The previous, seventh Sevan Startup Summit 2025 forum took place on July 20–26 in an informal tent format. The new summit promises to be even larger, combining the experience of leading experts and opportunities for investment in promising projects against the backdrop of the picturesque coast of Sevan.