Հայաստանը պատրաստվում է Sevan Startup Summit 2026-ի լայնածավալ անցկացմանը. ստարտափները կհանդիպեն ներդրողներին
Կառավարությունը միջոցառմանն աջակցելու համար հատկացնում է 200 միլիոն դրամ
Sevan Startup Summit 2026-ը Հայաստանում կմեկնարկի հուլիսի 26-ին և կտևի մինչև օգոստոսի 1-ը, հայտնել է Բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը:
Գագաթաժողովը միասնական հարթակում կհավաքի տարբեր երկրների ստարտափներին, առաջատար մասնագետներին և ներդրողներին՝ ստեղծելով եզակի միջավայր փորձի փոխանակման և նորարարությունների ներդրման համար:
Միջոցառումն արդեն միջազգային ճանաչում է ստացել և հանդես է գալիս որպես գործընկերային կապերի ամրապնդման և Հայաստանի տեխնոլոգիական ներուժի ընդլայնման հարթակ։ Կառավարությունը երկրորդ տարին անընդմեջ մասնակցում է գագաթաժողովին՝ կազմակերպման համար հատկացնելով 200 միլիոն դրամ։
Նախորդ՝ Sevan Startup Summit 2025-ի յոթերորդ համաժողովը տեղի է ունեցել հուլիսի 20-26-ը ոչ պաշտոնական վրանային ձևաչափով։ Նոր գագաթաժողովը խոստանում է ավելի լայնածավալ լինել՝ միավորելով առաջատար փորձագետների փորձը և Սևանի գեղատեսիլ ափի ֆոնին հեռանկարային նախագծերում ներդրումներ կատարելու հնարավորությունները:

Армения готовит масштабный Sevan Startup Summit 2026: стартапы встретятся с инвесторами
Sevan Startup Summit 2026 стартует в Армении 26 июля и продлится до 1 августа, сообщил министр высокотехнологичной промышленности РА Мхитар Айрапетян.
Саммит соберёт на одной площадке стартапы, ведущих специалистов и инвесторов из разных стран, создавая уникальную среду для обмена опытом и внедрения инноваций.
Мероприятие уже получило международное признание и выступает платформой для укрепления партнёрских связей и расширения вовлеченности технологического потенциала Армении. Правительство участвует в саммите вторую год подряд, выделив на организацию 200 млн драмов.
Предыдущий, седьмой форум Sevan Startup Summit 2025 проходил 20–26 июля в неформальном палаточном формате. Новый саммит обещает стать ещё более масштабным, объединяя опыт ведущих экспертов и возможности для инвестиций в перспективные проекты на фоне живописного побережья Севана.