Synopsys-ը հաստատել է իր հավատարմությունը Հայաստանում կրթության և տեխնոլոգիաների զարգացմանը: Ընկերության ավագ փոխնախագահ Ռաջա Թաբեթը հայտարարել է, որ STEM-ի և արհեստական բանականության ոլորտում ծրագրերը, որոնք իրականացվում են համալսարաններում և ավագ դպրոցներում, օգնում են ձևավորել ինժեներների նոր սերունդ և ամրապնդել երկրի տեխնոլոգիական էկոհամակարգը:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը ընդգծել է, որ Synopsys-ի երկարաժամկետ ներկայությունը ստեղծում է բարձր ավելացված արժեք՝ խթանելով կիսահաղորդիչների արդյունաբերության զարգացումը, արհեստական բանականության վրա հիմնված չիպերի նախագծումը և ինժեներական ներուժի ձևավորումը: Ընկերության և պետության ռազմավարական գործընկերությունը հիմնված է պետական-մասնավոր համագործակցության և ներդրումների աջակցության սկզբունքների վրա:
Հայրապետյանը խոսել է նաև Firebird և Eleveight AI ռազմավարական նախագծերի մասին, որոնք ուղղված են բարձր արտադրողականության հաշվարկների և տվյալների մշակման ենթակառուցվածքի ստեղծմանը: Պետությունը նախատեսում է զարգացնել «արհեստական բանականության տվյալների կենտրոնների պարկ», որը հնարավորություններ կստեղծի ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային տեխնոլոգիական ընկերությունների համար:

Synopsys усиливает образовательное и технологическое сотрудничество с Арменией
Synopsys подтвердил свою приверженность развитию образования и технологий в Армении. Старший вице-президент компании Раджа Табет заявил, что программы в сфере STEM и искусственного интеллекта, реализуемые в университетах и старших школах, помогают формировать новое поколение инженеров и укрепляют технологическую экосистему страны.
Министр высокотехнологичной промышленности РА Мхитар Айрапетян подчеркнул, что долгосрочное присутствие Synopsys создает высокую добавленную стоимость, стимулируя развитие полупроводниковой отрасли, проектирование чипов на базе ИИ и формирование инженерного потенциала. Стратегическое партнёрство компании и государства основано на принципах государственно-частного сотрудничества и поддержке инвестиций.
Айрапетян также рассказал о стратегических проектах Firebird и Eleveight AI, которые направлены на создание инфраструктуры для высокопроизводительных вычислений и обработки данных. Государство планирует развивать «парк дата-центров ИИ», открывая возможности как для местных, так и для международных технологических компаний.