Synopsys-ը հաստատել է իր հավատարմությունը Հայաստանում կրթության և տեխնոլոգիաների զարգացմանը: Ընկերության ավագ փոխնախագահ Ռաջա Թաբեթը հայտարարել է, որ STEM-ի և արհեստական բանականության ոլորտում ծրագրերը, որոնք իրականացվում են համալսարաններում և ավագ դպրոցներում, օգնում են ձևավորել ինժեներների նոր սերունդ և ամրապնդել երկրի տեխնոլոգիական էկոհամակարգը:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը ընդգծել է, որ Synopsys-ի երկարաժամկետ ներկայությունը ստեղծում է բարձր ավելացված արժեք՝ խթանելով կիսահաղորդիչների արդյունաբերության զարգացումը, արհեստական բանականության վրա հիմնված չիպերի նախագծումը և ինժեներական ներուժի ձևավորումը: Ընկերության և պետության ռազմավարական գործընկերությունը հիմնված է պետական-մասնավոր համագործակցության և ներդրումների աջակցության սկզբունքների վրա:
Հայրապետյանը խոսել է նաև Firebird և Eleveight AI ռազմավարական նախագծերի մասին, որոնք ուղղված են բարձր արտադրողականության հաշվարկների և տվյալների մշակման ենթակառուցվածքի ստեղծմանը: Պետությունը նախատեսում է զարգացնել «արհեստական բանականության տվյալների կենտրոնների պարկ», որը հնարավորություններ կստեղծի ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային տեխնոլոգիական ընկերությունների համար:

Synopsys Strengthens Educational and Technological Collaboration with Armenia
Synopsys has reaffirmed its commitment to the development of education and technology in Armenia. Senior Vice President of the company, Raja Tabet, stated that the STEM and artificial intelligence programs implemented in universities and high schools help shape a new generation of engineers and strengthen the country's technological ecosystem.
The Minister of High-Tech Industry of Armenia, Mkhitar Hayrapetyan, emphasized that Synopsys' long-term presence creates high added value, stimulating the development of the semiconductor industry, AI-based chip design, and the formation of engineering potential. The company's strategic partnership with the state is based on the principles of public-private cooperation and investment support.
Hayrapetyan also spoke about the strategic projects Firebird and Eleveight AI, which are aimed at creating infrastructure for high-performance computing and data processing. The state plans to develop an "AI data center park", opening up opportunities for both local and international technology companies.