Ապրիլի 1-ին կայացած Հայաստան-ԱՄՆ աշխատանքային խմբի երրորդ նիստում կողմերը ամփոփեցին 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնի գագաթնաժողովում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման արդյունքները։ Բանակցություններին մասնակցել են Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը և ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականի տեղակալ Սոնատա Քոուլթերը։ Հանդիպումը երկկողմ համագործակցության խորացման և երկրների միջև ռազմավարական կապերի ամրապնդման հերթական քայլն էր։
Մասնակիցները հատուկ ուշադրություն են դարձրել տնտեսական փոխգործակցությանը և էներգետիկական նախագծերի զարգացմանը։ Քննարկվել են համատեղ նախաձեռնությունների հնարավորությունները կրիտիկական կարևոր և նոր տեխնոլոգիաների ոլորտում, որոնք կարող են ուժեղացնել Հայաստանի դիրքերը միջազգային ասպարեզում և ստեղծել տնտեսության աճի նոր կետեր։
Կողմերը նշել են նախորդ պայմանավորվածությունների իրականացման գործում էական առաջընթացը և մտքեր փոխանակել հետագա համագործակցության ընդլայնման շուրջ։ Ուշադրության կենտրոնում են ռազմավարական գործընկերության ամրապնդման, տեխնոլոգիական փոխանակման ընդլայնման և Երևանի և Վաշինգտոնի միջև երկարաժամկետ հարաբերությունների զարգացման համար պայմանների ստեղծման քայլերը։

На третьем заседании рабочей группы Армения–США, прошедшем 1 апреля, стороны подвели итоги реализации договорённостей, достигнутых на вашингтонском саммите 8 августа 2025 года. В переговорах участвовали замминистра иностранных дел Армении Ваан Костанян и заместитель помощника госсекретаря США Соната Коултер. Встреча стала очередным шагом к углублению двустороннего сотрудничества и укреплению стратегических связей между странами.
Особое внимание участники уделили экономическому взаимодействию и развитию энергетических проектов. Обсуждались возможности совместных инициатив в критически важных и новых технологиях, которые могут усилить позиции Армении на международной арене и создать новые точки роста для экономики.
Стороны отметили существенный прогресс в реализации предыдущих договорённостей и обменялись идеями по дальнейшему расширению сотрудничества. В фокусе остаются шаги по укреплению стратегического партнёрства, расширению технологического обмена и созданию условий для долгосрочного развития взаимоотношений между Ереваном и Вашингтоном.