Ռոսատոմի ղեկավար Ալեքսեյ Լիխաչովը հայտնել է, որ Ռուսաստանը բազմիցս Հայաստանին առաջարկել է ատոմային նոր գեներացիայի կառուցման տարբերակներ՝ ինչպես խոշոր, այնպես էլ միջին և փոքր հզորության:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանում գործող ատոմակայանի շահագործման ժամկետը երկարաձգվել է մինչև 2036 թվականը այն արդիականացումից հետո, որը կիրականացնի Ռոսատոմը։ Լիխաչովը նշել է, որ այդ ժամկետից հետո կայանի հետագա շահագործումը կարող է դժվար լինել։ Նա ընդգծել է, որ Հայաստանի կառավարությունը պետք է որոշի նոր գեներացիայի կոնֆիգուրացիան և երկրի էներգետիկ համակարգի զարգացման հեռանկարները:
Լիխաչովը նշել է, որ ատոմային էներգետիկան կենսական նշանակություն ունի Հայաստանի համար, իսկ երկիրն ունի այս ոլորտում աշխատանքի երկարամյա փորձ։ Ռուսաստանը պատրաստ է առաջարկել հարմարավետ լուծումներ նոր բլոկների կառուցման համար՝ հիմնվելով համատեղ աշխատանքի տասնամյակների և երկրների միջև սերտ հարաբերությունների վրա։ Ավելի վաղ Հայաստանի իշխանությունները հայտնել էին ԱԷԿ-ի մոդուլային տիպի ընտրության մասին, կոնկրետ մոդելը կորոշվի 2026–2027 թվականներին։

Глава Росатома Алексей Лихачев сообщил, что Россия не раз предлагала Армении варианты строительства новой атомной генерации — как крупной, так и средней и малой мощности.
По его словам, срок службы действующей АЭС в Армении продлён до 2036 года после модернизации, которую будет выполнять Росатом. Лихачев отметил, что после этого срока дальнейшая эксплуатация станции может стать затруднительной. Он подчеркнул, что правительство Армении должно определить конфигурацию новой генерации и перспективы развития энергетической системы страны.
Лихачев отметил, что атомная энергетика жизненно важна для Армении, а страна обладает многолетним опытом работы в этой сфере. Россия готова предложить комфортные решения для строительства новых блоков, опираясь на десятилетия совместной работы и тесные отношения между странами. Ранее власти Армении сообщили о выборе модульного типа АЭС, конкретная модель будет определена в 2026–2027 годах.