Ռոսատոմի ղեկավար Ալեքսեյ Լիխաչովը հայտնել է, որ Ռուսաստանը բազմիցս Հայաստանին առաջարկել է ատոմային նոր գեներացիայի կառուցման տարբերակներ՝ ինչպես խոշոր, այնպես էլ միջին և փոքր հզորության:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանում գործող ատոմակայանի շահագործման ժամկետը երկարաձգվել է մինչև 2036 թվականը այն արդիականացումից հետո, որը կիրականացնի Ռոսատոմը։ Լիխաչովը նշել է, որ այդ ժամկետից հետո կայանի հետագա շահագործումը կարող է դժվար լինել։ Նա ընդգծել է, որ Հայաստանի կառավարությունը պետք է որոշի նոր գեներացիայի կոնֆիգուրացիան և երկրի էներգետիկ համակարգի զարգացման հեռանկարները:
Լիխաչովը նշել է, որ ատոմային էներգետիկան կենսական նշանակություն ունի Հայաստանի համար, իսկ երկիրն ունի այս ոլորտում աշխատանքի երկարամյա փորձ։ Ռուսաստանը պատրաստ է առաջարկել հարմարավետ լուծումներ նոր բլոկների կառուցման համար՝ հիմնվելով համատեղ աշխատանքի տասնամյակների և երկրների միջև սերտ հարաբերությունների վրա։ Ավելի վաղ Հայաստանի իշխանությունները հայտնել էին ԱԷԿ-ի մոդուլային տիպի ընտրության մասին, կոնկրետ մոդելը կորոշվի 2026–2027 թվականներին։

The head of Rosatom, Alexey Likhachev, said that Russia has repeatedly offered Armenia options for building new nuclear generation - both large, medium and small capacity.
According to him, the service life of the existing nuclear power plant in Armenia has been extended until 2036 after modernization, which will be carried out by Rosatom. Likhachev noted that after this period, further operation of the station may become difficult. He stressed that the Armenian government should determine the configuration of the new generation and the prospects for the development of the country's energy system.
Likhachev noted that nuclear energy is vital for Armenia, and the country has many years of experience in this area. Russia is ready to offer comfortable solutions for the construction of new units, based on decades of joint work and close relations between the countries. Earlier, the Armenian authorities announced the choice of a modular type of nuclear power plant, the specific model will be determined in 2026–2027.