Հայաստանի բանկերի միության կողմից Վանաձորում կազմակերպված տարածաշրջանային համաժողովում IDBank-ը ներկայացրել է ՓՄՁ հատվածի համար նորարարական լուծումներ, որոնք ուղղված են ֆինանսավորման հասանելիության պարզեցմանը և բիզնեսի զարգացմանը: Հատուկ ուշադրություն է դարձվել պետական աջակցության ծրագրերին և միջազգային գործիքներին, որոնք հնարավորություն են տալիս ձեռներեցներին ընդլայնել իրենց հնարավորությունները՝ անկախ տարածաշրջանից:
Առանցքային տարրը դարձել է IDDistributor թվային հարթակը, որի մասին պատմել է առևտրային գործընկերների հետ կապերի բաժնի ղեկավար Գրիգորի Յոլյանը: Հարթակը միավորում է վճարումների ավտոմատացումը և շրջանառու կապիտալի հասանելիությունը՝ ապահովելով անվտանգ անկանխիկ վճարումներ մատակարարներին, ներառյալ հեռավոր շրջանների ձեռնարկությունները: QR կոդերի և IDBusiness Mobile բջջային հավելվածի միջոցով առևտրային կետերը կարող են վճարել մատակարարումները իրենց հաշիվներից կամ Rocket Distributor վարկային սահմանաչափի միջոցով, ինչը բարձրացնում է ֆինանսական ճկունությունը և առևտրի կայունությունը:
IDDistributor-ը նաև նվազեցնում է կանխիկ գործարքների հետ կապված ռիսկերը և ևս մեկ քայլ է անում դեպի Հայաստանում լիարժեք անկանխիկ էկոհամակարգ: Բանկի ներկայացուցիչների խոսքով՝ լուծումն օգնում է ձեռնարկություններին պահպանել մատակարարումների շարունակականությունը, խուսափել ապրանքների պակասից և արագացնում է ֆինանսական գործընթացների թվայնացումը տարածաշրջանում:

IDBank Launches Digital Revolution for SMEs in Armenia
At a regional conference in Vanadzor, organized by the Union of Banks of Armenia, IDBank presented innovative solutions for the SME sector, aimed at simplifying access to finance and business development. Special attention was paid to government support programs and international instruments that allow entrepreneurs to expand their opportunities regardless of the region.
The digital platform IDDistributor, presented by Grigory Yolyan, Head of Trade Partnership Department, became a key element. The platform combines payment automation and access to working capital, providing secure cashless payments to suppliers, including enterprises from remote areas. Using QR codes and the IDBusiness Mobile application, retail outlets can pay for deliveries from their accounts or through the Rocket Distributor credit line, which increases financial flexibility and trade stability.
IDDistributor also reduces the risks associated with cash payments and takes another step towards a full-fledged cashless ecosystem in Armenia. According to bank representatives, the solution helps enterprises maintain supply continuity, avoid shortages of goods, and accelerates the digitalization of financial processes in the region.