Հայաստանի բանկերի միության կողմից Վանաձորում կազմակերպված տարածաշրջանային համաժողովում IDBank-ը ներկայացրել է ՓՄՁ հատվածի համար նորարարական լուծումներ, որոնք ուղղված են ֆինանսավորման հասանելիության պարզեցմանը և բիզնեսի զարգացմանը: Հատուկ ուշադրություն է դարձվել պետական աջակցության ծրագրերին և միջազգային գործիքներին, որոնք հնարավորություն են տալիս ձեռներեցներին ընդլայնել իրենց հնարավորությունները՝ անկախ տարածաշրջանից:
Առանցքային տարրը դարձել է IDDistributor թվային հարթակը, որի մասին պատմել է առևտրային գործընկերների հետ կապերի բաժնի ղեկավար Գրիգորի Յոլյանը: Հարթակը միավորում է վճարումների ավտոմատացումը և շրջանառու կապիտալի հասանելիությունը՝ ապահովելով անվտանգ անկանխիկ վճարումներ մատակարարներին, ներառյալ հեռավոր շրջանների ձեռնարկությունները: QR կոդերի և IDBusiness Mobile բջջային հավելվածի միջոցով առևտրային կետերը կարող են վճարել մատակարարումները իրենց հաշիվներից կամ Rocket Distributor վարկային սահմանաչափի միջոցով, ինչը բարձրացնում է ֆինանսական ճկունությունը և առևտրի կայունությունը:
IDDistributor-ը նաև նվազեցնում է կանխիկ գործարքների հետ կապված ռիսկերը և ևս մեկ քայլ է անում դեպի Հայաստանում լիարժեք անկանխիկ էկոհամակարգ: Բանկի ներկայացուցիչների խոսքով՝ լուծումն օգնում է ձեռնարկություններին պահպանել մատակարարումների շարունակականությունը, խուսափել ապրանքների պակասից և արագացնում է ֆինանսական գործընթացների թվայնացումը տարածաշրջանում:

На региональной конференции в Ванадзоре, организованной Союзом банков Армении, IDBank представил инновационные решения для сектора МСП, направленные на упрощение доступа к финансированию и развитию бизнеса. Особое внимание уделялось государственным программам поддержки и международным инструментам, которые позволяют предпринимателям расширять свои возможности вне зависимости от региона.
Ключевым элементом стала цифровая платформа IDDistributor, о которой рассказал руководитель отдела по связям с торговыми партнерами Григорий Йолян. Платформа объединяет автоматизацию платежей и доступ к оборотному капиталу, обеспечивая безопасные безналичные расчеты с поставщиками, включая предприятия из отдалённых районов. С помощью QR-кодов и мобильного приложения IDBusiness Mobile торговые точки могут оплачивать поставки со своих счетов или через кредитный лимит Rocket Distributor, что повышает финансовую гибкость и стабильность торговли.
IDDistributor также снижает риски, связанные с наличными расчетами, и делает ещё один шаг к полноценной безналичной экосистеме в Армении. По словам представителей банка, решение помогает предприятиям сохранять непрерывность поставок, избегать дефицита товаров и ускоряет цифровизацию финансовых процессов в регионе.