TUMO կրթական կենտրոնների ցանցը գործարկել է առաջին մասնաճյուղը Ուրուգվայում (Uruguay). այն բացվել է երկրի մայրաքաղաք Մոնտեվիդեոյում՝ նախագահ Յամանդու Օրսիի և կառավարության անդամների մասնակցությամբ։ Նոր կենտրոնը գտնվում է Կարասկո օդանավակայանի մոտ և իրականացվել է Aeropuertos Uruguay-ի և Corporación América Airports-ի աջակցությամբ՝ Ceibal կրթական հարթակի հետ համագործակցությամբ։
Առաջին 1000 դեռահասները՝ 12-ից 18 տարեկան, կսկսեն իրենց ուսումը արդեն ապրիլին։ Ծրագիրը ներառում է ռոբոտաշինություն, անիմացիա, 3D մոդելավորում, երաժշտություն, կինո, գեներատիվ AI, խաղերի մշակում և ծրագրավորում՝ միավորելով ինքնուրույն ուսուցումը, գործնականը և մենթորների հետ աշխատանքը։
Մինչև 2026 թվականը կենտրոնը նախատեսում է ընդգրկել շաբաթական մինչև 1500 ուսանողի՝ ամրապնդելով TUMO-ի գլոբալ ցանցը, որն արդեն գործում է ավելի քան տասը երկրներում։ Նախագծին աջակցում են միջազգային գործընկերներ, այդ թվում՝ Google-ը, իսկ ցանցի ընդհանուր լսարանը գերազանցում է 35 հազար ակտիվ ուսանողի ամբողջ աշխարհում։

Армянский TUMO выходит в Южную Америку: в Уругвае открылся центр будущих технологий
В Монтевидео стартовала новая площадка, которую уже называют одной из самых амбициозных образовательных инвестиций региона
Сеть образовательных центров TUMO запустила первый филиал в Uruguay — он открылся в столице страны Montevideo при участии президента Yamandú Orsi и членов правительства. Новый центр разместился рядом с аэропортом Карраско и реализован при поддержке Aeropuertos Uruguay и Corporación América Airports в партнёрстве с образовательной платформой Ceibal.
Первые 1000 подростков в возрасте от 12 до 18 лет начнут обучение уже в апреле. Программа включает робототехнику, анимацию, 3D-моделирование, музыку, кино, генеративный ИИ, разработку игр и программирование, объединяя самостоятельное обучение, практику и работу с менторами.
К 2026 году центр планирует выйти на охват до 1500 студентов еженедельно, усиливая глобальную сеть TUMO, которая уже действует более чем в десяти странах. Проект поддерживают международные партнёры, включая Google, а общая аудитория сети превышает 35 тысяч активных учеников по всему миру.