Հայաստանի կառավարությունը Firebird AI-ից կգնի 25 միլիոն դոլարի բարձր արտադրողականության հաշվողական հզորություններ՝ 5 տարի ժամկետով։ Խոսքը արհեստական ինտելեկտի ռեսուրսների մասին է, որոնք կօգտագործվեն, այդ թվում, Հրազդանում կառուցվող տվյալների մշակման կենտրոնում:
Ինչպես հայտնել է նախարար Մխիթար Հայրապետյանը, ծրագիրն ուղղված է ստարտափներին, հետազոտական թիմերին, կրթական հաստատություններին և առանձին մասնագետներին աջակցելուն։ Նրանք հասանելիություն կունենան ենթակառուցվածքներին՝ AI համակարգերի մշակման, ուսուցման և ներդրման համար:
Ռեսուրսների բաշխումը տեղի կունենա Artificial Intelligence Virtual Institute (AIVI) հարթակի միջոցով, որը կդառնա հայտեր ներկայացնելու և մասնակիցների հետ շփվելու միասնական պատուհան։ Իշխանությունները ակնկալում են, որ նախաձեռնությունը կարագացնի տեղական AI էկոհամակարգի զարգացումը և կամրապնդի երկրի դիրքերը բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում:

Армения купит вычислительные мощности у Firebird AI
Правительство Армения закупит у Firebird AI высокопроизводительные вычислительные мощности на сумму $25 млн сроком на 5 лет. Речь идёт о ресурсах для искусственного интеллекта, которые будут использоваться в том числе в строящемся дата-центре в Раздане.
Как сообщил министр Mkhitar Hayrapetyan, программа направлена на поддержку стартапов, исследовательских команд, образовательных учреждений и отдельных специалистов. Им предоставят доступ к инфраструктуре для разработки, обучения и внедрения ИИ-систем.
Распределение ресурсов будет происходить через платформу Artificial Intelligence Virtual Institute (AIVI), которая станет единым окном для подачи заявок и взаимодействия участников. Власти рассчитывают, что инициатива ускорит развитие локальной ИИ-экосистемы и усилит позиции страны в сфере высоких технологий.