Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ թոշակների բարձրացումից հետո տարեց քաղաքացիները տեսականորեն կարող են իրենց թույլ տալ մի քանի ավիաթռիչք, այդ թվում՝ Գյումրի-Լառնակա երթուղով։ Որպես օրինակ՝ նա բերել է մոտ 2,19 եվրո արժողությամբ ավիատոմսը՝ ընդգծելով, որ թոշակի գումարով կարելի է մի քանի նման ուղևորություն կատարել երկու ուղղությամբ։
Նրա խոսքով, դա ցույց է տալիս թոշակառուների տնտեսական հնարավորությունների աճը և իշխանությունների ծրագրերը՝ խթանելու նրանց ակտիվությունը։ Փաշինյանը նաև նշել է, որ 63-70 տարեկանը կարող է դիտվել որպես նոր սկիզբների տարիք, ներառյալ ձեռնարկատիրությունը, հատկապես հաշվի առնելով ընդլայնվող սոցիալական ծրագրերը և բժշկական ապահովագրությունը։
Սակայն նման գները ստանդարտ սակագին չեն, այլ ավիաընկերությունների ակցիոն առաջարկներ, որոնք գործում են սահմանափակ ժամանակով և որոշակի պայմաններով։ Սովորական պրակտիկայում տոմսերի արժեքը զգալիորեն ավելի բարձր է, իսկ 2 եվրոյի նվազագույն սակագները չափազանց հազվադեպ են հանդիպում և չեն արտացոլում տվյալ ուղղությամբ թռիչքների իրական միջին գինը։

Pashinyan: Pensioners Can Fly to Larnaca for Almost "Next to Nothing"
The statement about tickets for 2 euros raised questions, and experts explained the nuances of prices
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated that after the increase in pensions, elderly citizens can theoretically afford several flights, including the Gyumri-Larnaca route. As an example, he cited an airline ticket found for about 2.19 euros, emphasizing that for the amount of the pension, one can make several such round trips.
According to him, this illustrates the growth of economic opportunities for pensioners and the authorities' plans to stimulate their activity. Pashinyan also noted that 63–70 years can be considered as an age for new beginnings, including entrepreneurship, especially given the expanding social programs and health insurance.
However, such prices are not a standard fare, but promotional offers from airlines, valid for a limited time and under certain conditions. In normal practice, the cost of tickets is much higher, and minimum fares for 2 euros are extremely rare and do not reflect the real average price of flights in this direction.