Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել է երկիր բժշկական ռոբոտների մատակարարումների մեկնարկի մասին, որոնք նախատեսված են վիրաբուժական գործողություններ իրականացնելու համար։ Նրա խոսքով, խոսքը բարձր տեխնոլոգիական սարքավորումների մասին է, որոնք գնվում են պետական լիզինգային ծրագրի շրջանակներում և պետք է բարձրացնեն բժշկական օգնության որակը։
Ինչպես նշել է կառավարության ղեկավարը, նման համակարգերի ներդրումը դարձել է առողջապահության ավելի լայն արդիականացման մաս։ Նա ընդգծել է, որ համընդհանուր բժշկական ապահովագրության համակարգի մասնակիցները կարող են հույս դնել միջոցների մի մասի վերադարձի վրա, իսկ ինքը՝ ոլորտը, աստիճանաբար անցնում է ժամանակակից տեխնոլոգիաների և ավտոմատացման վրա հիմնված մոդելի։
Փաշինյանը նաև հայտարարել է, որ «արդյունաբերականացման» գործընթացները վերաբերում են ոչ միայն բժշկությանը, այլև գյուղատնտեսությանը։ Նրա խոսքով, ռոբոտացված լուծումների և թվային տեխնոլոգիաների ներդրումը պետք է բարձրացնի տնտեսության առանցքային ոլորտների արդյունավետությունը և նվազեցնի կախվածությունը ձեռքի աշխատանքից։

В Армению начали завозить хирургических роботов: медицина выходит на новый уровень
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сообщил о начале поставок в страну медицинских роботов, предназначенных для проведения хирургических операций. По его словам, речь идёт о высокотехнологичном оборудовании, которое закупается в рамках государственной лизинговой программы и должно повысить качество медицинской помощи.
Как отметил глава правительства, внедрение таких систем стало частью более широкой модернизации здравоохранения. Он подчеркнул, что участники системы всеобщего медицинского страхования смогут рассчитывать на возврат части средств, а сама отрасль постепенно переходит к модели, основанной на современных технологиях и автоматизации.
Пашинян также заявил, что процессы «индустриализации» затрагивают не только медицину, но и сельское хозяйство. По его словам, внедрение роботизированных решений и цифровых технологий должно повысить эффективность ключевых секторов экономики и снизить зависимость от ручного труда.