2026 թվականի առաջին եռամսյակում Հայաստանում խոշորագույն հարկատուների 1000-ի ցանկում ընդգրկվել է 78 IT ընկերություն։ Ընդհանուր առմամբ, նրանք բյուջե են փոխանցել մոտ 28 միլիարդ դրամ, ինչը 9 միլիարդով ավելի է, քան 2025 թվականի նույն ժամանակահատվածում։ Նրանց ներդրումը կազմել է Հայաստանի Պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից կառավարվող բոլոր մուտքերի 4,4%-ը։
Միևնույն ժամանակ, շահութահարկը կազմել է ընդամենը մոտ 2 միլիարդ դրամ, որի կեսից ավելին ապահովել է Digitain-ը։ Նման կառուցվածքը ցույց է տալիս նկատելի անհավասարակշռություն. ընդհանուր վճարումների աճը չի ուղեկցվում բիզնեսի եկամտաբերության աճով։
Ավելին, ոլորտի առաջատարների մեծամասնության շահույթը նվազել է։ 20 խոշորագույն IT հարկատուներից 16 ընկերությունում գրանցվել է անկում, այդ թվում՝ KEH Armenia-ում, Synopsys Armenia-ում և Nexters Studio Armenia-ում։ Սա վկայում է բեռի աճի և շուկայական փոփոխվող պայմանների ֆոնին մարժայի հնարավոր նվազման մասին։

В первом квартале 2026 года в Армении в список 1000 крупнейших налогоплательщиков вошли 78 IT-компаний. В совокупности они перечислили в бюджет около 28 млрд драмов, что на 9 млрд больше по сравнению с тем же периодом 2025 года. Их вклад достиг 4,4% всех поступлений, администрируемых Комитет государственных доходов Армении.
При этом налог на прибыль составил лишь около 2 млрд драмов, причём более половины обеспечила Digitain. Такая структура указывает на заметный перекос: рост общих выплат не сопровождается увеличением доходности бизнеса.
Более того, у большинства лидеров отрасли прибыль просела. Из 20 крупнейших IT-налогоплательщиков снижение зафиксировано у 16 компаний, включая KEH Armenia, Synopsys Armenia и Nexters Studio Armenia. Это говорит о росте нагрузки и возможном сжатии маржи на фоне меняющихся рыночных условий.