Green Rock-ը դարձել է International Architecture & Design Awards 2026 միջազգային մրցանակի դափնեկիր՝ ստանալով ոսկե մրցանակ Դիլիջանում բազմաֆունկցիոնալ համալիրի նախագծի համար։ Մրցույթին մասնակցել են 53 երկրների աշխատանքներ, իսկ եզրափակիչ ցուցակում ընդգրկվել է ավելի քան 500 նախագիծ, որոնք գնահատվել են ճարտարապետների և դիզայներների միջազգային ժյուրիի կողմից։
Նշված Dilijan Multifunctional Complex նախագիծը իրականացնում է «քաղաք քաղաքում» հայեցակարգը։ Այն ներառում է 210 սենյականոց հյուրանոց, 600 տեղանոց համերգասրահ, հյուրընկալության դպրոց, կրթական տարածքներ, սրճարաններ, այգի, կինոթատրոն և համատեղ աշխատանքի տարածքներ։ Համալիրը նախատեսված է շուրջտարյա աշխատանքի համար և պետք է կրճատի զբոսաշրջային հոսքի սեզոնային տատանումները՝ միաժամանակ ստեղծելով աշխատատեղեր։
Նախագծի ճարտարապետությունը հաշվի է առնում բնական սահմանափակումները. կիրառվել է տեռասային կառուցապատում՝ լանդշաֆտին նվազագույն միջամտությամբ և տեղական նյութերի օգտագործմամբ։ EDGE ստանդարտի գնահատմամբ՝ հանրային տարածքը կապահովի էներգիայի մոտ 35% խնայողություն, ջրի 30% խնայողություն և ածխածնի հետքի 39% կրճատում, ինչը այն դարձնում է տարածաշրջանի ամենաէկոլոգիական նախագծերից մեկը։

Green Rock became a laureate of the International Architecture & Design Awards 2026, receiving a gold award for its multifunctional complex project in Dilijan. Works from 53 countries participated in the competition, and the final list included over 500 projects, which were judged by an international jury of architects and designers.
The awarded Dilijan Multifunctional Complex project implements the concept of a "city within a city." It includes a 210-room hotel, a 600-seat concert hall, a hospitality school, educational spaces, cafes, a park, a cinema, and co-working spaces. The complex is designed for year-round operation and is expected to reduce seasonal fluctuations in tourist flow while creating jobs.
The project's architecture takes into account natural constraints: terraced construction is used with minimal intervention in the landscape and the use of local materials. According to the EDGE standard, the public space will provide approximately 35% energy savings, 30% water savings, and a 39% reduction in carbon footprint, making it one of the most environmentally friendly projects in the region.