Հայաստանը պատրաստվում է լայնածավալ տեխնոլոգիական թռիչքի. Firebird AI ընկերությունը մոտ 170 միլիարդ դրամ կներդնի գերհամակարգչային կենտրոնի և տվյալների կենտրոնի կառուցման մեջ, որը կենտրոնացած է արհեստական բանականության և բարձր արդյունավետության հաշվարկների վրա:
Նախագիծն իրականացվում է Կոտայքի մարզում և արդեն ստացել է կառավարության աջակցությունը, ներառյալ ներմուծման մաքսատուրքերից ազատման արտոնությունը։ Միջոցների հիմնական մասը՝ գրեթե 140 միլիարդ դրամ, կուղղվի սարքավորումների ձեռքբերմանը, մոտ 5,7 միլիարդ դրամը՝ շինարարությանը, ևս 24,5 միլիարդը՝ հումքի և հարակից կարիքների համար։ Նախագծի շրջանակներում նախատեսվում է զարգացնել ամպային ենթակառուցվածքներ, սերվերային հզորություններ և տվյալների մշակման ծառայություններ, ինչպես նաև մինչև 2030 թվականը ստեղծել 40 աշխատատեղ։
Նախաձեռնությունը զարգանում է NVIDIA-ի և Dell-ի հետ համատեղ, ինչպես նաև տեղական գործընկերների մասնակցությամբ։ Առաջին փուլում նախատեսվում է ստեղծել ավելի քան 100 ՄՎտ հզորությամբ AI-տվյալների կենտրոն՝ հազարավոր Blackwell GPU-ների տեղադրմամբ։ Այս փուլում ներդրումները գնահատվում են մոտ 500 միլիոն դոլար, գործարկումը նախատեսված է 2026 թվականին։ Երկրորդ փուլը ենթադրում է ընդլայնում մինչև 41 հազար GPU և ընդհանուր բյուջե մինչև 4 միլիարդ դոլար՝ կենտրոնանալով AI-ի, կենսաբանության, ռոբոտաշինության և տիեզերական տեխնոլոգիաների զարգացման վրա։

Армения готовится к масштабному технологическому скачку: компания Firebird AI инвестирует около 170 млрд драмов в строительство суперкомпьютерного центра и дата-центра, ориентированного на искусственный интеллект и высокопроизводительные вычисления.
Проект реализуется в Котайкской области и уже получил поддержку правительства, включая льготу по освобождению от импортных таможенных пошлин. Основная часть средств — почти 140 млрд драмов — будет направлена на закупку оборудования, около 5,7 млрд драмов — на строительство, ещё 24,5 млрд — на сырьё и сопутствующие нужды. В рамках проекта планируется развитие облачной инфраструктуры, серверных мощностей и сервисов обработки данных, а также создание 40 рабочих мест до 2030 года.
Инициатива развивается совместно с NVIDIA и Dell, а также при участии локальных партнёров. На первом этапе предусмотрено создание AI-дата-центра мощностью более 100 МВт с установкой тысяч графических процессоров Blackwell GPU. Инвестиции на этой стадии оцениваются примерно в $500 млн, запуск запланирован на 2026 год. Второй этап предполагает расширение до 41 тыс. GPU и общий бюджет до $4 млрд, с ориентацией на развитие ИИ, бионаук, робототехники и космических технологий.