Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է Տավուշի մարզում էկոպարեկային ծառայության գործարկման մասին։ Նրա խոսքով՝ մարզերում նման ստորաբաժանումների ստեղծումը կարևոր քայլ կլինի բնապահպանական մշակույթի ձևավորման և երկրի ողջ տարածքում բնության պահպանության բարելավման գործում։ Ծառայությունը կգործի մշտական հիմունքներով։
Նոր ստորաբաժանումում աշխատում են 128 հատուկ պատրաստված աշխատակիցներ։ Նրանք հագեցած են ժամանակակից սարքավորումներով, ներառյալ տեսահսկման համակարգեր, թվային գործիքներ և ծառայողական ավտոմեքենաներ, որոնց մի մասն ունի հրդեհաշիջման սարքավորումներ՝ անտառները պաշտպանելու համար։
Իշխանությունները նշում են, որ Սյունիքում նմանատիպ ծառայության գործարկումից հետո հայտնաբերված խախտումների թիվն աճել է 2,5 անգամ, իսկ արձագանքման ժամանակը կրճատվել է ավելի քան 40%-ով։ Նոր կառույցը կոչված է ուժեղացնելու բնապահպանական օրենսդրության պահպանման վերահսկողությունը, կանխելու անօրինական գործունեությունը և ապահովելու Հայաստանի բնական պաշարների պաշտպանությունը։

Премьер-министр Никол Пашинян объявил о запуске экопатруля в Тавушском марзе. По его словам, создание таких подразделений в регионах станет важным шагом в формировании экологической культуры и улучшении охраны природы по всей стране. Служба будет действовать на постоянной основе.
В новом подразделении работают 128 специально подготовленных сотрудников. Они оснащены современным оборудованием, включая системы видеонаблюдения, цифровые инструменты и служебный автотранспорт, часть которого имеет противопожарное оснащение для защиты лесов.
Власти отмечают, что после запуска аналогичной службы в Сюнике количество выявленных нарушений выросло в 2,5 раза, а время реагирования сократилось более чем на 40%. Новая структура призвана усилить контроль за соблюдением природоохранного законодательства, предотвратить незаконную деятельность и обеспечить защиту природных ресурсов Армении.