Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Եվրոպական միության կոչը՝ ներդրումներ կատարել Հայաստանում, պատմական նշանակություն ունի։ Հայտարարությունը հնչել է Երևանում Հայաստան-ԵՄ առաջին գագաթնաժողովի ժամանակ, որտեղ կողմերը ստորագրել են գործընկերության և փոխկապակցվածության մասին համաձայնագիր, ինչպես նաև փոխանցել մտադրությունների նամակներ՝ աջակցելու վեց տեղական ընկերությունների և հիմնադրամների ներդրումներին։
Փաշինյանի խոսքով՝ անկախության ձեռքբերումից ի վեր երկիրը համարվում էր ռիսկային ներդրումների համար, սակայն այժմ եվրոպական գործընկերները հակառակ մոտեցումն են ցուցաբերում։ Սա, նրա կարծիքով, վկայում է միջազգային ասպարեզում Հայաստանի նկատմամբ վերաբերմունքի լուրջ փոփոխության մասին։
Նա նաև ընդգծել է երկրի աշխարհագրության նկատմամբ հայացքի փոփոխությունը. եթե նախկինում դրա դիրքը համարվում էր խնդիր, ապա այժմ այն դիտարկվում է որպես առավելություն։ Հայաստանը, գտնվելով Արևելքի և Արևմուտքի միջև ամենակարճ երթուղու վրա, կարող է դառնալ կարևոր տարանցիկ և տնտեսական հանգույց, ինչը նոր հեռանկարներ է բացում զարգացման և կապիտալի ներգրավման համար։

Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что призыв Европейского союза инвестировать в Армению имеет историческое значение. Заявление прозвучало на первом саммите Армения–ЕС в Ереване, где стороны подписали соглашение о партнёрстве и взаимосвязанности, а также передали письма о намерениях для поддержки инвестиций в шесть местных компаний и фондов.
По словам Пашиняна, с момента обретения независимости страна воспринималась как рискованная для вложений, однако теперь европейские партнёры демонстрируют противоположный подход. Это, по его мнению, свидетельствует о серьёзной трансформации отношения к Армении на международной арене.
Он также подчеркнул изменение взгляда на географию страны: если раньше её положение считалось проблемой, то теперь его рассматривают как преимущество. Армения, находящаяся на кратчайшем маршруте между Востоком и Западом, может стать важным транзитным и экономическим узлом, что открывает новые перспективы для развития и привлечения капитала.