Հայաստանի Կենտրոնական բանկի ղեկավար Մարտին Գալստյանը հայտարարել է, որ Հայաստանի առանցքային առավելությունը միջազգային ներդրողների համար մնում է մակրոտնտեսական կայունությունը։
Նրա խոսքով՝ հենց տնտեսության կայուն ցուցանիշներն են ձևավորում վստահություն և ծառայում որպես երկրի լավագույն «այցեքարտ» համաշխարհային շուկայում։
Տնտեսական դինամիկան հաստատում է այս թեզը. 2025 թվականին ՀՆԱ-ն աճել է 7,2%-ով՝ հասնելով 11,32 տրլն դրամի, իսկ գնաճը պահպանվել է 3,3% մակարդակում։ Համախառն միջազգային պահուստները կազմել են ավելի քան 5 մլրդ դոլար, ինչը վկայում է ֆինանսական համակարգի կայունության և արտաքին ռիսկերին դիմակայելու կարողության մասին։
Լրացուցիչ գործոն են դարձել վարկային վարկանիշների բարելավումները. Fitch Ratings-ը կանխատեսումը բարձրացրել է մինչև «դրական»՝ պահպանելով BB- մակարդակը, իսկ S&P Global Ratings-ը նույնպես բարելավել է կանխատեսումը՝ պահպանելով վարկանիշը։ Իշխանությունները հույս ունեն, որ կայունության և ներդրողների հետ ակտիվ աշխատանքի համադրությունը կօգնի ուժեղացնել կապիտալի ներհոսքը տնտեսություն։

Betting on Stability: Armenia's Central Bank Names Key Argument for Investors
The Head of the Central Bank of Armenia, Martin Galstyan, stated that macroeconomic stability remains Armenia's key advantage for international investors.
According to him, it is stable economic indicators that build trust and serve as the best "calling card" for the country in the global market.
Economic dynamics confirm this thesis: in 2025, GDP grew by 7.2%, reaching 11.32 trillion drams, and inflation remained at 3.3%. Gross international reserves amounted to over $5 billion, indicating the stability of the financial system and its ability to withstand external risks.
An additional factor was the improvement in credit ratings: Fitch Ratings raised its outlook to "positive," maintaining the BB- level, and S&P Global Ratings also improved its outlook while maintaining the rating. Authorities expect that the combination of stability and active work with investors will help increase capital inflow into the economy.