Հայաստանի իշխանությունները լուրջ փոփոխություններ են նախապատրաստում փոքր բիզնեսի համար։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է միկրոբիզնեսի ռեժիմի սահմանաչափը ներկայիս 24 միլիոնից մինչև 50 միլիոն դրամ բարձրացնելու պլանների մասին, ինչը փաստացի գրեթե կրկնապատկելու է ձեռնարկատերերի հնարավորությունները՝ աշխատելու արտոնյալ համակարգով։
Փաշինյանի խոսքով՝ շրջանառության հարկի գործող մոդելը արգելակում է ընկերությունների զարգացումը և չի խթանում դրանց աճը։ Նա նշել է, որ գործող կանոնները, հատկապես գյուղատնտեսության և ԱԱՀ ոլորտում, հաճախ բիզնեսին մղում են տնտեսության ստվերային հատված։
Վարչապետը նաև աջակցել է շրջանառության հարկի համակարգից ԱԱՀ մոդելին աստիճանական անցմանը՝ տարբերակված դրույքաչափերով։ Կառավարությունում կարծում են, որ նման մոտեցումը թույլ կտա հարկային համակարգն ավելի ճկուն դարձնել և միաժամանակ կրճատել ոչ ֆորմալ տնտեսության մասշտաբները։

Armenia Wants to Nearly Double the Microbusiness Limit
The microbusiness threshold may be increased from 24 million to 50 million drams amid criticism of the current tax system
Armenian authorities are preparing significant changes for small businesses. Prime Minister Nikol Pashinyan announced plans to raise the microbusiness regime limit from the current 24 million to 50 million drams, which will almost double the opportunities for entrepreneurs to operate under a preferential system.
According to Pashinyan, the current turnover tax model hinders company development and does not stimulate their growth. He noted that existing rules, especially in agriculture and the VAT sector, often push businesses into the shadow economy.
The Prime Minister also supported a gradual transition from the turnover tax system to a VAT model with differentiated rates. The government believes that such an approach will make the tax system more flexible and simultaneously reduce the scale of the informal economy.