«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի սեփականատերերը մտադիր չեն համաձայնել ընկերությունը վաճառելու վերաբերյալ իշխանությունների առաջարկին, հայտարարել է ՀԷՑ-ի գլխավոր տնօրենի նախկին ժամանակավոր պաշտոնակատար Դավիթ Ղազինյանը։ Նրա խոսքով՝ պատճառը ակտիվի արժեքի չափազանց ցածր գնահատումն է, որը, ԶԼՄ-ներում հայտնված տվյալների համաձայն, կարող է կազմել մոտ 380 հազար դոլար։
Ընդ որում, ինչպես նշվում է, «Տաշիր» խմբի ներդրումները էներգետիկ ընկերությունում 2016 թվականից գնահատվում են մոտ 900 մլն դոլար, ինչը ենթադրյալ գործարքի գինը դարձնում է անհամեմատելիորեն ցածր։ Ղազինյանը իրավիճակը որակել է որպես պետության վերաբերմունքի դրսևորում մասնավոր բիզնեսի նկատմամբ և հայտարարել, որ նման առաջարկ չի կարող ընդունվել։
ՀԷՑ-ի շուրջ վեճը զարգանում է դատական և քաղաքական որոշումների ֆոնին։ Հայաստանի վարչական դատարանը նախկինում կասեցրել էր կառավարության գործողությունները ընկերությունը պետական սեփականություն հանձնելու ընթացակարգի վերաբերյալ մինչև մայիսի 25-ը։ 2026 թվականի ապրիլին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր»-ը փաստացի արդեն ազգայնացման գործընթացում է՝ դա բացատրելով սպառողների շահերով և կառավարման խնդիրներով։ 2025 թվականի հուլիսից ընկերության ժամանակավոր կառավարիչ է նշանակվել Ռոմանոս Պետրոսյանը։

Собственники ЗАО «Электрические сети Армении» не намерены соглашаться на предложение властей о продаже компании, заявил бывший и.о. гендиректора ЭСА Давид Казинян. По его словам, причина — крайне низкая оценка стоимости актива, которая, по появившимся в СМИ данным, может составлять около 380 тыс. долларов.
При этом, как отмечается, инвестиции группы «Ташир» в энергетическую компанию с 2016 года оцениваются примерно в 900 млн долларов, что делает предполагаемую цену сделки несопоставимо низкой. Казинян назвал ситуацию проявлением отношения государства к частному бизнесу и заявил, что подобное предложение не может быть принято.
Спор вокруг ЭСА развивается на фоне судебных и политических решений. Административный суд Армении ранее приостановил действия правительства по процедуре передачи компании в государственную собственность до 25 мая. В апреле 2026 года премьер-министр Никол Пашинян заявил, что «Электрические сети Армении» фактически уже находятся в процессе национализации, объясняя это интересами потребителей и проблемами в управлении. С июля 2025 года временным управляющим компании назначен Романос Петросян.