Հայաստանի կապի թանգարանը կմիանա «Թանգարանների գիշեր» մշակութային ակցիաներին մայիսի 16-ին և Թանգարանների միջազգային օրվան՝ մայիսի 18-ին։ Այցելուները կկարողանան տեսնել, թե ինչպես են զարգացել հեռահաղորդակցությունները երկրում՝ հեռագրից և Մորզեի ապարատից մինչև հեռախոսներ, ռադիոկապ և ժամանակակից թվային համակարգեր։ Ցուցադրությունը կազմակերպում է Team Telecom Armenia-ն, որը երկրի առաջին հեռահաղորդակցական ցանցի իրավահաջորդն է։
Թանգարանում ներկայացված են տարբեր դարաշրջանների սարքեր, որոնք թույլ են տալիս տեսողականորեն հետևել կապի ճանապարհին ավելի քան մեկ դարվա ընթացքում։ Հյուրերին խոստանում են ոչ միայն էքսկուրսիաներ, այլև ինտերակտիվություն. սարքավորումների մի մասը հնարավոր կլինի փորձարկել՝ զգալու համար, թե ինչպես են աշխատել տեխնոլոգիաները տասնամյակներ առաջ և որքան են դրանք փոխվել այսօր։
Կազմակերպիչները շեշտում են, որ նախագիծն ուղղված է ոլորտի պատմության պահպանմանը և տեխնոլոգիական ժառանգության հանրահռչակմանը։ Թանգարանը գտնվում է Երևանում՝ Ազատության փողոց, 24/1 հասցեում, և տոնական օրերին կաշխատի ընդլայնված ռեժիմով, ինչպես նաև հասանելի կլինի այցելությունների համար այլ օրերին՝ նախնական գրանցմամբ։

From Telegraph to 5G: Yerevan to Showcase Evolution of Communications at "Museum Night"
The Communications Museum will open its doors to guests and offer a journey through technology - from the first Morse signals to modern networks.
The Communications Museum in Armenia will join the cultural events "Museum Night" on May 16 and International Museum Day on May 18. Visitors will be able to see how telecommunications developed in the country – from the telegraph and Morse code machine to payphones, radio communications, and modern digital systems. The exhibition is organized by Team Telecom Armenia, which is the successor to the country's first telecommunications network.
The museum features devices from different eras, allowing visitors to visually trace the path of communication over more than a century. Guests are promised not only guided tours but also interactive experiences: some equipment can be tested to feel how technologies worked decades ago and how much they have changed today.
The organizers emphasize that the project aims to preserve the industry's history and popularize its technological heritage. The museum is located in Yerevan at 24/1 Azatutyan Street and will operate on an extended schedule during the holidays, and is also available for visits by appointment on other dates.