Yerevan-ի բյուջեն 2026 թվականի առաջին 4 ամիսներին զգալիորեն գերակատարել է սեփական եկամուտների պլանը։ Նախատեսված 28,5 միլիարդ դրամի փոխարեն քաղաքը փաստացի ստացել է 31,6 միլիարդ դրամ։ Պլանի կատարումը կազմել է 111,2%, իսկ գերակատարման ծավալը գերազանցել է 3,1 միլիարդ դրամը։
Ինչպես հայտնել է քաղաքապետարանի հաշվառման և եկամուտների հավաքագրման վարչության պետի պաշտոնակատար David Hakobyan-ը, ցուցանիշները զգալիորեն աճել են նաև նախորդ տարվա համեմատ։ Հունվար-ապրիլ ամիսներին մայրաքաղաքի սեփական եկամուտների աճը կազմել է ավելի քան 9,4 միլիարդ դրամ՝ 2025 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ։
Մուտքերի աճը կարող է վկայել քաղաքում տնտեսական ակտիվության աշխուժացման, հարկային բազայի ավելացման և վճարումների հավաքագրման ուժեղացման մասին։ Քաղաքային բյուջեի համար սա լրացուցիչ հնարավորություններ է ստեղծում ենթակառուցվածքային և սոցիալական նախագծերի ֆինանսավորման համար։

Бюджет Ереван за первые 4 месяца 2026 года показал заметное перевыполнение по собственным доходам. Вместо запланированных 28,5 млрд драмов город фактически получил 31,6 млрд драмов. Выполнение плана составило 111,2%, а объём перевыполнения превысил 3,1 млрд драмов.
Как сообщил исполняющий обязанности главы управления учёта и взимания доходов мэрии Давид Акопян, показатели существенно выросли и по сравнению с прошлым годом. За январь–апрель прирост собственных доходов столицы составил более 9,4 млрд драмов относительно аналогичного периода 2025 года.
Рост поступлений может указывать на оживление экономической активности в городе, увеличение налоговой базы и усиление собираемости платежей. Для городского бюджета это создаёт дополнительные возможности для финансирования инфраструктурных и социальных проектов.