Երկրի կառավարությունը հաստատել է ավագ դասարանների ուսուցման թարմացված մոդելը. 10-12-րդ դասարանների աշակերտները կկարողանան ընտրել խորացված մասնագիտական առարկաներ՝ նվազեցնելով ոչ մասնագիտական առարկաների ծանրաբեռնվածությունը։ Ծրագրում կավելացվեն արհեստական բանականության, թվային անվտանգության և քաղաքացիական պաշտպանության հիմունքների ընդլայնված դասընթացներ՝ ձևավորելով ավելի ճկուն կրթական ուղի։
AI-ուսուցման առանձին տարրեր արդեն ներդրվել են մոտ 40 դպրոցներում՝ FAST հիմնադրամի աջակցությամբ։ Այս նախաձեռնությունները միջազգային ճանաչում են ստացել և ԱՄՆ-ում կրթական մրցույթում նշվել են որպես դպրոցական հեռանկարային պրակտիկաներից մեկը։ Ինչպես նշել է կրթության նախարար Zhanna Andreasyan-ը, համակարգն աստիճանաբար անցնում է ուսուցման ավելի կիրառական ձևաչափի։
Նաև պատրաստվում է նոր նախաձեռնություն OpenAI և Firebird ընկերությունների հետ համատեղ՝ ուղղված դպրոցականների հետազոտական և թվային հմտությունների զարգացմանը։ Բացի այդ, նախատեսվում է աշակերտներին ավելի ակտիվորեն ներգրավել նախագծերում և կամավորական ծրագրերում, իսկ ձմեռային քննություններից հետո բուհեր ընդունվող շրջանավարտների համար երկրորդ կիսամյակը կկենտրոնանա գործնական-հետազոտական գործունեության վրա։

В Армении расширяют школьные программы по искусственному интеллекту
Правительство страны утвердило обновлённую модель обучения для старших классов: ученики 10–12 классов смогут выбирать углублённые профильные дисциплины, сокращая нагрузку по непрофильным предметам. В программу добавят расширенные курсы по искусственному интеллекту, цифровой безопасности и основам гражданской защиты, формируя более гибкую образовательную траекторию.
Отдельные элементы AI-обучения уже внедрены примерно в 40 школах при поддержке фонда FAST. Эти инициативы получили международное признание и были отмечены на профильном образовательном конкурсе в США как одна из перспективных школьных практик. Как отметила министр образования Жанна Андреасян, система постепенно переходит к более прикладному формату обучения.
Также готовится новая инициатива совместно с компаниями OpenAI и Firebird, направленная на развитие исследовательских и цифровых навыков у школьников. Дополнительно учащихся планируют активнее вовлекать в проекты и волонтёрские программы, а для выпускников, поступающих в вузы после зимних экзаменов, второе полугодие будет ориентировано на практико-исследовательскую деятельность.