Ամերիկյան Sargent & Lundy ինժեներական ընկերությունը հայկական իշխանությունների հետ համատեղ ավարտել է Հայկական ԱԷԿ-ը փոքր մոդուլային ռեակտորներով (SMR) հնարավոր փոխարինելու նախնական տեխնիկատնտեսական ուսումնասիրությունը։
Երևանում կայացած խորհրդակցությունների արդյունքներով որոշվել են SMR-ների չորս առավել հարմար ամերիկյան տեխնոլոգիաներ, որոնք կարող են օգտագործվել Հայաստանի էներգետիկ համակարգի պայմաններում։ Նշվում է, որ նախագծերի հետագա տեխնիկական աջակցությունը և մշակումը կիրականացվեն Միջուկային էներգիայի միջազգային գործակալության (ՄԱԳԱՏԷ) ստանդարտներին համապատասխան։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ ԱՄՆ-ը դիտարկում է Հայաստանի ատոմային էներգետիկայի զարգացման մեջ լայնածավալ ներդրումների հնարավորությունը, ներառյալ մինչև 9 միլիարդ դոլարի հնարավոր ֆինանսավորումը և փոքր մոդուլային ռեակտորների մատակարարումը՝ առկա հզորությունները փոխարինելու համար։

The American engineering company Sargent & Lundy, in cooperation with Armenian authorities, has completed a preliminary feasibility study on the possible replacement of the existing Armenian NPP with small modular reactors (SMRs).
Following consultations in Yerevan, four most suitable American SMR technologies were identified that could be used in the conditions of Armenia's energy system. It is noted that further technical support and project development will be carried out taking into account the standards of the International Atomic Energy Agency (IAEA).
Earlier, it was reported that the US is considering the possibility of large-scale investments in the development of Armenia's nuclear energy, including potential financing of up to $9 billion and the supply of small modular reactors to replace existing capacities.