Ասիական զարգացման բանկը և Ameriabank-ը վարկային համաձայնագիր են ստորագրել մինչև 100 միլիոն դոլարի չափով, որն ուղղված է Հայաստանում միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների ֆինանսավորման հասանելիության ընդլայնմանը։ Նախագիծը դարձել է ADB-ի ամենամեծ գործարքը երկրի մասնավոր հատվածում։
Միջոցների հիմնական մասը՝ մինչև 75%-ը, կուղղվի ՓՄՁ-ների վարկավորմանը ողջ երկրում։ Եվս առնվազն 25%-ը նախատեսված է «կանաչ» ներդրումների համար, ներառյալ վերականգնվող էներգիայի և էներգաարդյունավետության բարձրացման ոլորտի նախագծերը։ Առանձին ամրագրված է, որ ֆինանսավորման առնվազն 10%-ը կստանան կանանց գլխավորած ընկերությունները։
Կողմերի տվյալներով՝ փոքր և միջին բիզնեսն ապահովում է Հայաստանի զբաղվածության մոտ 70%-ը և ՀՆԱ-ի ավելի քան 65%-ը, սակայն ֆինանսավորման հասանելիությունը մնում է սահմանափակ։ Լրացուցիչ ADB-ն կտրամադրի տեխնիկական աջակցություն մինչև 125 հազար դոլար՝ բանկային մեխանիզմների ամրապնդման և կայուն ֆինանսական պրակտիկաների զարգացման համար։ Նախագիծն ուղղված է մասնավոր հատվածի խթանմանը և երկրի ավելի էկոլոգիական ու ներառական տնտեսության աջակցությանը։

Азиатский банк развития и Америабанк подписали кредитное соглашение на сумму до $100 млн, направленное на расширение доступа к финансированию микро-, малых и средних предприятий в Армении. Проект стал крупнейшей сделкой АБР в частном секторе страны.
Основная часть средств — до 75% — будет направлена на кредитование ММСП по всей стране. Ещё не менее 25% предусмотрено для «зелёных» инвестиций, включая проекты в сфере возобновляемой энергетики и повышения энергоэффективности. Отдельно закреплено, что минимум 10% финансирования получат компании, возглавляемые женщинами.
По данным сторон, малый и средний бизнес обеспечивает около 70% занятости и более 65% ВВП Армении, однако доступ к финансированию остаётся ограниченным. Дополнительно АБР предоставит техническую помощь до $125 тыс. для укрепления банковских механизмов и развития устойчивых финансовых практик. Проект нацелен на стимулирование частного сектора и поддержку более экологичной и инклюзивной экономики страны.