Ամերիկյան Forbes ամսագիրը ձեռնարկատեր և ներդրող Noubar Afeyan-ին ընդգրկել է «Ամերիկայի 250 մեծագույն նորարարներ 2026» (America’s Greatest Innovators 2026) վարկանիշում։ Նա ցուցակում զբաղեցրել է 32-րդ տեղը՝ նշվելով որպես բիոտեխնոլոգիական արդյունաբերության առանցքային ներկայացուցիչներից մեկը։
Afeyan-ը հայտնի է որպես Moderna ընկերության և Flagship Pioneering վենչուրային հիմնադրամի համահիմնադիր, որը մասնակցում է կենսաբժշկության ոլորտում բազմաթիվ ստարտափների ստեղծմանը։ Հենց Moderna-ն է դարձել առաջին ընկերություններից մեկը, որը մշակել է COVID-19-ի դեմ mRNA-պատվաստանյութը, ինչը նրան համաշխարհային ճանաչում է բերել։
Forbes-ում նշում են, որ Afeyan-ը զգալի ներդրում է ունեցել ԱՄՆ-ի նորարարական էկոհամակարգի զարգացման գործում՝ ներդրումներ կատարելով բիոտեխնոլոգիաների, առողջապահության և արհեստական բանականության ոլորտում առաջադեմ գիտական մշակումներում։ Ընդգծվում է նաև նրա մասնակցությունը մարդասիրական և կրթական նախագծերին, ներառյալ Aurora նախաձեռնությունը և Հայաստանում գիտության զարգացման ծրագրերը։

Нубар Афеян вошёл в список 250 величайших инноваторов США по версии Forbes
Американский журнал Forbes включил предпринимателя и инвестора Нубара Афеяна в рейтинг «250 величайших инноваторов Америки» (America’s Greatest Innovators 2026). В списке он занял 32-ю позицию, отметившись как один из ключевых представителей биотехнологической индустрии.
Афеян известен как сооснователь компании Moderna и венчурного фонда Flagship Pioneering, который участвует в создании множества стартапов в сфере биомедицины. Именно Moderna стала одной из первых компаний, разработавших мРНК-вакцину против COVID-19, что принесло ей мировую известность.
В Forbes отмечают, что Афеян внес значительный вклад в развитие инновационной экосистемы США, инвестируя в передовые научные разработки в области биотехнологий, здравоохранения и искусственного интеллекта. Также подчеркивается его участие в гуманитарных и образовательных проектах, включая инициативу Aurora и программы развития науки в Армении.