Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև TRIPP («Թրամփի երթուղին հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման») նախագծի շրջանակային համաձայնագիրը կստորագրվի առաջիկա շաբաթներին։ Այս մասին հայտարարել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ ընդգծելով, որ կողմերն արդեն հասել են լիակատար քաղաքական և տեքստային համաձայնության։
Նրա խոսքով՝ փաստաթուղթը նախաստորագրվել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի հետ Երևանում կայացած հանդիպման ժամանակ։ Պաշտոնապես համաձայնագիրը միանգամից չի ստորագրվել միայն տեխնիկական պատճառներով. երկու երկրներում անհրաժեշտ է ավարտել ներքին համաձայնեցման ընթացակարգերը, որոնք բացառապես ձևական բնույթ են կրում և կտևեն մի քանի շաբաթ։
Միրզոյանը նշել է, որ TRIPP նախագիծը դիտարկվում է որպես ռազմավարական քայլ՝ միջազգային լոգիստիկայում Հայաստանի դերի ուժեղացման համար։ Նրա խոսքով՝ երկիրը ստանում է «պատմական հնարավորություն» ներգրավվելու մատակարարումների նոր երթուղիներում և դառնալու գլոբալ տրանսպորտային շղթաների կարևոր օղակ։

Рамочное соглашение между Арменией и США по проекту TRIPP («Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания») будет подписано в ближайшие недели. Об этом заявил глава МИД Армении Арарат Мирзоян, подчеркнув, что стороны уже достигли полного политического и текстового согласия.
По его словам, документ был парафирован во время встречи с госсекретарём США Марко Рубио в Ереване. Формально соглашение не подписано сразу лишь по техническим причинам: в обеих странах необходимо завершить внутренние процедуры согласования, которые носят исключительно формальный характер и займут несколько недель.
Мирзоян отметил, что проект TRIPP рассматривается как стратегический шаг для усиления роли Армении в международной логистике. По его словам, страна получает «историческую возможность» встроиться в новые маршруты поставок и стать важным звеном глобальных транспортных цепочек.