Հայաստանը պատրաստվում է ChatGPT Edu կրթական հարթակի լայնածավալ ներդրմանը։
Ծառայությունը նախատեսվում է գործարկել երկրի դպրոցներում և բուհերում 2026-2027 ուսումնական տարվա սկզբից՝ Հայաստանի Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության, Firebird ընկերության և OpenAI-ի համատեղ նախաձեռնության շրջանակներում։
Համագործակցության համաձայնագիրը ստորագրվել է Երևանում՝ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի և Firebird-ի համահիմնադիր Ալեքսանդր Եսայանի մասնակցությամբ։ Ծրագրին հեռակա կարգով մասնակցել է նաև OpenAI-ի ներկայացուցիչ Ջեյնա Դևանը։
Առաջին փուլում ծրագիրը կընդգրկի մոտ 50 հազար կրթական բաժանորդագրություն, ներառյալ դպրոցների ավագ դասարանները և երկրի բոլոր բուհերը, իսկ դասախոսները կանցնեն հատուկ պատրաստություն՝ AI գործիքների հետ աշխատելու համար։
Ծրագրի ֆինանսավորումը մեկնարկային փուլում գնահատվում է մոտ 700 հազար դոլար Firebird-ի կողմից, ընդ որում, ծրագրի հետագա զարգացումը նախատեսվում է աջակցել պետության հաշվին։
Հայաստանի իշխանությունները հույս ունեն, որ AI-ի ներդրումը կրթական համակարգում կբարձրացնի թվային գրագիտությունը և կպատրաստի նոր սերնդի մասնագետներ արհեստական ​​ինտելեկտի վրա հիմնված տեխնոլոգիական տնտեսության համար։

Армения готовится к масштабному внедрению образовательной платформы ChatGPT Edu.
Сервис планируется запустить в школах и вузах страны с начала 2026–2027 учебного года в рамках совместной инициативы Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении, компании Firebird и OpenAI.
Соглашение о сотрудничестве было подписано в Ереване при участии министра Жанны Андреасян и соучредителя Firebird Александра Есаяна. В проекте также дистанционно участвовала представитель OpenAI Джейна Деван.
На первом этапе программа охватит около 50 тыс. образовательных подписок, включая старшие классы школ и все вузы страны, а преподаватели пройдут специальную подготовку для работы с ИИ-инструментами.
Финансирование проекта на стартовом этапе оценивается примерно в $700 тыс. со стороны Firebird, при этом дальнейшее развитие программы планируется поддерживать за счёт государства.
Власти Армении рассчитывают, что внедрение ИИ в образовательную систему повысит цифровую грамотность и подготовит новое поколение специалистов для технологической экономики, ориентированной на искусственный интеллект.