Հայաստանում քննարկվում են էլեկտրաէներգիայի կուտակման տեխնոլոգիաների զարգացման հեռանկարները։
Այս հարցը քննարկվել է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի ղեկավար Մեսրոպ Մեսրոպյանի և շվեյցարական Helvetas Swiss Intercooperation կազմակերպության հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչների միջև։
Կողմերն ընդգծել են էներգիայի կուտակման համակարգերի ներդրման կարևորությունը էներգահամակարգի կայունությունն ու հուսալիությունը բարձրացնելու համար։ Նման լուծումները թույլ են տալիս հարթել բեռնվածության տատանումները, ավելի արդյունավետ օգտագործել գեներացիան և ապահովել էներգամատակարարման կայունությունը սպառման աճի և ենթակառուցվածքների սահմանափակումների պայմաններում։
Առանձին քննարկվել են էներգետիկ ոլորտում համագործակցության ուղղությունները, ինչպես նաև ինստիտուցիոնալ զարգացումը և փորձի փոխանակումը։ Հանդիպման մասնակիցները պատրաստակամություն են հայտնել շարունակելու համագործակցությունը և ապագայում քննարկելու փոխըմբռնման հուշագիր ստորագրելու հնարավորությունը, ինչը կարող է քայլ դառնալ երկրում նոր էներգետիկ նախագծերի զարգացման ուղղությամբ։

В Армении рассматривают перспективы развития технологий аккумулирования электроэнергии.
Этот вопрос стал темой переговоров между главой Комиссии по регулированию общественных услуг Месроп Месропян и представителями армянского офиса швейцарской организации Helvetas Swiss Intercooperation.
Стороны подчеркнули важность внедрения систем накопления энергии для повышения устойчивости работы энергосистемы. Такие решения позволяют сглаживать колебания нагрузки, эффективнее использовать генерацию и обеспечивать стабильность энергоснабжения в условиях растущего потребления и ограничений инфраструктуры.
Отдельно обсуждались направления сотрудничества в энергетическом секторе, а также институциональное развитие и обмен опытом. Участники встречи выразили готовность продолжить взаимодействие и рассмотреть возможность подписания меморандума о взаимопонимании в будущем, что может стать шагом к развитию новых энергетических проектов в стране.