Հայաստանում քննարկվում են էլեկտրաէներգիայի կուտակման տեխնոլոգիաների զարգացման հեռանկարները։
Այս հարցը քննարկվել է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի ղեկավար Մեսրոպ Մեսրոպյանի և շվեյցարական Helvetas Swiss Intercooperation կազմակերպության հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչների միջև։
Կողմերն ընդգծել են էներգիայի կուտակման համակարգերի ներդրման կարևորությունը էներգահամակարգի կայունությունն ու հուսալիությունը բարձրացնելու համար։ Նման լուծումները թույլ են տալիս հարթել բեռնվածության տատանումները, ավելի արդյունավետ օգտագործել գեներացիան և ապահովել էներգամատակարարման կայունությունը սպառման աճի և ենթակառուցվածքների սահմանափակումների պայմաններում։
Առանձին քննարկվել են էներգետիկ ոլորտում համագործակցության ուղղությունները, ինչպես նաև ինստիտուցիոնալ զարգացումը և փորձի փոխանակումը։ Հանդիպման մասնակիցները պատրաստակամություն են հայտնել շարունակելու համագործակցությունը և ապագայում քննարկելու փոխըմբռնման հուշագիր ստորագրելու հնարավորությունը, ինչը կարող է քայլ դառնալ երկրում նոր էներգետիկ նախագծերի զարգացման ուղղությամբ։

Armenia is considering the prospects for developing electricity storage technologies.
This issue became the topic of negotiations between the head of the Public Services Regulatory Commission, Mesrop Mesropyan, and representatives of the Armenian office of the Swiss organization Helvetas Swiss Intercooperation.
The parties emphasized the importance of implementing energy storage systems to enhance the stability of the power system. Such solutions help smooth out load fluctuations, more efficiently utilize generation, and ensure stable energy supply amidst growing consumption and infrastructure limitations.
Separately, directions for cooperation in the energy sector, as well as institutional development and experience exchange, were discussed. The meeting participants expressed their readiness to continue interaction and consider the possibility of signing a memorandum of understanding in the future, which could be a step towards the development of new energy projects in the country.