Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է նոր վճարովի ճանապարհի հնարավոր կառուցման մասին, որը կարող է միացնել երկրի տարածքով անցնող տարանցիկ երթուղիների արևմտյան և արևելյան ուղղությունները։ Նրա խոսքով՝ նախաձեռնությունը խթանում են միջազգային ներդրողները, որոնք շահագրգռված են բեռնափոխադրումների համար ավելի կարճ երթուղի ստեղծելու մեջ։
Խոսքը հնարավոր տրանսպորտային միջանցքի մասին է, որը կարող է անցնել Տավուշի, Լոռու և Շիրակի մարզերով։ Ներդրողները, ինչպես նշել է վարչապետը, պատրաստ են ֆինանսավորել նախագիծը՝ պայմանով, որ այն տնտեսապես նպատակահարմար լինի՝ հաշվի առնելով, որ երթուղու կրճատումը վճարովի երթևեկությունը շահավետ կդարձնի միջազգային բեռնափոխադրողների համար։ Ներկայումս վերլուծվում են ճանապարհի հնարավոր ուղղությունները։
Փաշինյանը նաև ընդգծել է, որ զուգահեռաբար դիտարկվում է արևելք-արևմուտք ուղղությամբ երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնման տարբերակը։ Անհրաժեշտ քայլերի շարքում նա նշել է Աղարծին գյուղի մոտ սողանքի վերացումը, առանձին երկաթուղային ճյուղերի միացումը և ռելիեֆի բարդ հատվածների հարթեցումը։ Ըստ գնահատականների՝ առանձին ենթակառուցվածքային լուծումների իրականացումը կարող է պահանջել մոտ 500 միլիոն դոլարի ներդրումներ, սակայն նախագիծը դիտարկվում է որպես տարանցիկ հոսքերի հաշվին պոտենցիալ շահութաբեր։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил о возможном строительстве новой платной дороги, которая может соединить западные и восточные направления транзита через территорию страны. По его словам, инициативу продвигают международные инвесторы, заинтересованные в создании более короткого маршрута для грузоперевозок.
Речь идет о возможном транспортном коридоре, который может пройти через Тавушскую, Лорийскую и Ширакскую области. Инвесторы, как отметил премьер, готовы финансировать проект при условии его экономической целесообразности, рассчитывая на то, что сокращение маршрута сделает платный проезд выгодным для международных грузоперевозчиков. В настоящее время проводится анализ возможных трассировки дороги.
Пашинян также подчеркнул, что параллельно рассматривается вариант восстановления железнодорожного сообщения в восточно-западном направлении. Среди необходимых шагов он назвал устранение оползня в районе села Агарцин, соединение отдельных железнодорожных веток и выравнивание сложных участков рельефа. По оценкам, реализация отдельных инфраструктурных решений может потребовать инвестиций порядка $500 млн, однако проект рассматривается как потенциально окупаемый за счет транзитных потоков.