Armenia-ի ոստիկանությունը նախատեսում է փորձարկել նոր պարեկային մեքենաներ, որոնք հագեցած են վարորդների կողմից բջջային հեռախոսների օգտագործումն ավտոմատ կերպով արձանագրող համակարգով։ Այս մասին հայտնել է Armenia-ի ՆԳՆ ղեկավարի տեղակալ Armen Kazaryan-ը։
Պարեկային մեքենայի վրա կտեղադրվի հատուկ սարքավորում՝ 360 աստիճան տեսադաշտով, որը կկարողանա վերահսկել երթևեկությունը մեքենայի շուրջ և հայտնաբերել խախտումները։ Համակարգը կգրանցի ոչ միայն հեռախոսով խոսելը շարժման ընթացքում, այլև SMS հաղորդագրությունների հավաքումը կամ կարդալը, ինչը նույնպես համարվում է ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտում։
ՆԳՆ տվյալներով՝ խնդիրը մնում է արդիական։ 2026 թվականի սկզբից ոստիկանության աշխատակիցներն արդեն կազմել են մոտ 19 հազար արձանագրություն՝ ղեկին բջջային հեռախոսներ օգտագործելու համար։ Համեմատության համար՝ ողջ 2025 թվականին գրանցվել է մոտ 40 հազար նմանատիպ խախտում։ Նոր տեխնոլոգիան պետք է բարձրացնի վերահսկողության արդյունավետությունը և նվազեցնի շեղված վարորդների թիվը երկրի ճանապարհներին։

Armenia to test patrol cars that will detect drivers using phones while driving
The Armenian police plan to test new patrol cars equipped with an automatic system for detecting drivers using mobile phones. This was announced by the Deputy Head of the Ministry of Internal Affairs of Armenia, Armen Ghazaryan.
Special equipment with a 360-degree view will be installed on the patrol car, which will be able to monitor traffic flow around the vehicle and identify violations. The system will record not only phone calls while driving, but also typing or reading SMS messages, which is also considered a violation of traffic rules.
According to the Ministry of Internal Affairs, the problem remains relevant. Since the beginning of 2026, police officers have already issued about 19 thousand protocols for using mobile phones while driving. For comparison, about 40 thousand such violations were registered throughout 2025. The new technology should increase the effectiveness of control and reduce the number of distracted drivers on the country's roads.