Հայկական տիեզերական հետազոտությունների լաբորատորիա Bazoomq-ը և հնդկական Red Balloon Aerospace ընկերությունը ստորագրել են համագործակցության համաձայնագիր, որն ընդգրկում է մերձտիեզերական փորձարկումներ, ստրատոսֆերային առաքելություններ, օգտակար բեռների ինտեգրում և բարձր տեխնոլոգիական լուծումների մշակում բարձր բարձրություններում աշխատելու համար։
Հնդկական կողմը ներգրավում է իր վերջին SANA առաքելության փորձը՝ երկրի առաջին թռիչքը ստրատոսֆերա՝ օգտագործելով ներքին արտադրության գերճնշումային ջրածնային օդապարիկ։ Այս նախագիծը India-ն դասել է այն պետությունների փոքր շրջանակին, որոնք ունեն նման համակարգերի սեփական տեխնոլոգիաներ։
Bazoomq-ում ընդգծում են, որ Red Balloon Aerospace-ի հետ համագործակցությունը կարևոր քայլ կդառնա Armenia-ի մասնավոր տիեզերական հատվածի զարգացման համար։ Լաբորատորիան արդեն ունի ստրատոսֆերային արձակումների փորձ և մտադիր է գործընկերների հետ միասին զարգացնել ինժեներական մշակումներ, փորձարկել սարքավորումներ և ընդլայնել միջազգային նախագծերը տիեզերական ոլորտում։

Bazoomq и Red Balloon Aerospace договорились о совместных проектах
Армянская лаборатория космических исследований Bazoomq и индийская компания Red Balloon Aerospace подписали соглашение о партнерстве, которое охватывает околокосмические испытания, стратосферные миссии, интеграцию полезных нагрузок и разработку высокотехнологичных решений для работы на больших высотах.
Индийская сторона привлекает опыт своей недавней миссии SANA — первого в стране полета в стратосферу с использованием отечественного сверхдавленческого водородного аэростата. Этот проект вывел Индию в число небольшого круга государств, обладающих собственными технологиями подобных систем.
В Bazoomq подчеркивают, что сотрудничество с Red Balloon Aerospace станет важным шагом для развития частного космического сектора Армении. Лаборатория уже имеет опыт стратосферных запусков и намерена вместе с партнерами развивать инженерные разработки, тестировать оборудование и расширять международные проекты в космической сфере.