Հայկական տիեզերական հետազոտությունների լաբորատորիա Bazoomq-ը և հնդկական Red Balloon Aerospace ընկերությունը ստորագրել են համագործակցության համաձայնագիր, որն ընդգրկում է մերձտիեզերական փորձարկումներ, ստրատոսֆերային առաքելություններ, օգտակար բեռների ինտեգրում և բարձր տեխնոլոգիական լուծումների մշակում բարձր բարձրություններում աշխատելու համար։
Հնդկական կողմը ներգրավում է իր վերջին SANA առաքելության փորձը՝ երկրի առաջին թռիչքը ստրատոսֆերա՝ օգտագործելով ներքին արտադրության գերճնշումային ջրածնային օդապարիկ։ Այս նախագիծը India-ն դասել է այն պետությունների փոքր շրջանակին, որոնք ունեն նման համակարգերի սեփական տեխնոլոգիաներ։
Bazoomq-ում ընդգծում են, որ Red Balloon Aerospace-ի հետ համագործակցությունը կարևոր քայլ կդառնա Armenia-ի մասնավոր տիեզերական հատվածի զարգացման համար։ Լաբորատորիան արդեն ունի ստրատոսֆերային արձակումների փորձ և մտադիր է գործընկերների հետ միասին զարգացնել ինժեներական մշակումներ, փորձարկել սարքավորումներ և ընդլայնել միջազգային նախագծերը տիեզերական ոլորտում։

Bazoomq and Red Balloon Aerospace Agree on Joint Projects
The Armenian space research laboratory Bazoomq and the Indian company Red Balloon Aerospace have signed a partnership agreement covering near-space testing, stratospheric missions, payload integration, and the development of high-tech solutions for high-altitude operations.
The Indian side brings the experience of its recent SANA mission – the country's first stratospheric flight using a domestically produced super-pressure hydrogen balloon. This project has placed India among a small circle of nations possessing their own technologies for such systems.
Bazoomq emphasizes that cooperation with Red Balloon Aerospace will be an important step for the development of Armenia's private space sector. The laboratory already has experience with stratospheric launches and intends, together with its partners, to develop engineering solutions, test equipment, and expand international projects in the space field.