Ucom ընկերությունը Impact Hub Yerevan-ի հետ համատեղ հայտարարել է Ucom Fellowship ծրագրի երրորդ փուլի մեկնարկի մասին, որն ուղղված է Հայաստանի բնապահպանական խնդիրների լուծման վրա աշխատող տեխնոլոգիական ստարտափներին աջակցելուն։ Ծրագիրն իրականացվում է արդեն երրորդ տարին և օգնում է երիտասարդ թիմերին զարգացնել կայուն զարգացման ոլորտի գաղափարները։
Մեկնարկային միջոցառումը տեղի է ունեցել Երևանում և համախմբել է ձեռներեցների, նորարարների և բնապահպանական ոլորտի փորձագետների։ Մասնակիցները ներկայացրել են իրենց նախագծերը, իսկ կազմակերպիչների ներկայացուցիչները շեշտել են տեխնոլոգիաների ներդրման կարևորությունը սոցիալական և բնապահպանական խնդիրների լուծման համար։ Ucom-ում նշել են, որ նման նախաձեռնությունների աջակցությունը դիտարկում են որպես ներդրում երկրի երկարաժամկետ կայուն զարգացման գործում։
2026 թվականի ծրագրում ընդգրկվել են տեքստիլ թափոնների վերամշակման, Սևանա լճի էկոհամակարգի պաշտպանության, բնապահպանական ակտիվության և արևային էներգիայի օգտագործման հետ կապված նախագծեր։ Մասնակիցների թվում են՝ Sweet Dreams, Clean Environment, Eco Station, Step2Green, Latte Environmental NGO, Rivers2Sevan և Trinity ASZ։ 9 ամսվա ընթացքում թիմերը կանցնեն ուսուցում, կմասնակցեն սեմինարների և կաշխատեն փորձագետների հետ։ Ծրագրի արդյունքներով առավել հեռանկարային ստարտափները կստանան 400 հազար դրամ մեկնարկային ֆինանսավորում՝ իրենց նախագծերի հետագա զարգացման համար։

Ucom, in collaboration with Impact Hub Yerevan, announced the launch of the third phase of the Ucom Fellowship program, aimed at supporting technology startups working to solve environmental problems in Armenia. The program has been running for three years and helps young teams develop ideas in the field of sustainable development.
The launch event took place in Yerevan and brought together entrepreneurs, innovators, and experts from the environmental industry. Participants presented their projects, and representatives of the organizers emphasized the importance of implementing technologies to solve social and environmental problems. Ucom noted that they consider supporting such initiatives as a contribution to the long-term sustainable development of the country.
The 2026 program includes projects related to textile waste recycling, protection of Lake Sevan's ecosystem, environmental activism, and the use of solar energy. Among the participants are Sweet Dreams, Clean Environment, Eco Station, Step2Green, Latte Environmental NGO, Rivers2Sevan, and Trinity ASZ. Over 9 months, teams will undergo training, participate in workshops, and work with experts. Following the program, the most promising startups will receive seed funding of 400,000 drams for the further development of their projects.