Armenia-ն և European Union-ը քննարկել են տիեզերական տեխնոլոգիաների, Երկրի դիտարկման և պաշտպանական նորարարությունների ոլորտներում համագործակցության ընդլայնումը։ Այս հարցերը դարձել են Armenia-ի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Mkhitar Hayrapetyan-ի և պաշտպանության և տիեզերքի հարցերով եվրահանձնակատար Andrius Kubilius-ի հանդիպման գլխավոր թեմաներից մեկը, որը տեղի է ունեցել Eurosatory 2026 պաշտպանական տեխնոլոգիաների միջազգային ցուցահանդեսի շրջանակներում France-ում։
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Armenia-ի դեսպանը France-ում Arman Khachatryan-ը։ Կողմերը քննարկել են բարձր տեխնոլոգիական ուղղություններով փոխգործակցության խորացման հեռանկարները, որոնք ռազմավարական նշանակություն ունեն ինչպես Armenia-ի, այնպես էլ European Union-ի համար։ Հատուկ ուշադրություն է դարձվել պաշտպանական տեխնոլոգիաների զարգացմանը, տիեզերական անվտանգությանը, Երկրի հեռակա զոնդավորմանը և European Commission-ի պաշտպանական արդյունաբերության և տիեզերքի գլխավոր տնօրինության հետ համագործակցությանը։
Mkhitar Hayrapetyan-ը ներկայացրել է Armenia-ի կառավարության առաջնահերթությունները բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում, ներառյալ պաշտպանական-տեխնոլոգիական հատվածի արդիականացումը, ազգային տիեզերական կարողությունների զարգացումը և նորարարական էկոհամակարգի աջակցությունը։ Բանակցությունների արդյունքներով կողմերը հաստատել են հետաքրքրությունը գործընկերության հետագա ամրապնդման և ռազմավարական նշանակություն ունեցող տեխնոլոգիական ոլորտներում համատեղ նախագծերի շուրջ երկխոսության շարունակման նկատմամբ։

Armenia Aims for Space: EU Ready to Expand Cooperation in Strategic Sphere
Armenia and the European Union discussed expanding cooperation in the fields of space technologies, Earth observation, and defense innovations. These issues were among the main topics of the meeting between the Minister of High-Tech Industry of Armenia, Mkhitar Hayrapetyan, and the European Commissioner for Defense and Space, Andrius Kubilius, which took place within the framework of the international defense technology exhibition Eurosatory 2026 in France.
The Ambassador of Armenia to France, Arman Khachatryan, also participated in the meeting. The parties considered prospects for deepening cooperation in high-tech areas of strategic importance for both Armenia and the European Union. Special attention was paid to the development of defense technologies, space security, Earth remote sensing, and cooperation with the European Commission's Directorate-General for Defence Industry and Space.
Mkhitar Hayrapetyan presented the priorities of the Armenian government in the field of high technologies, including the modernization of the defense technology sector, the development of national space competencies, and support for the innovation ecosystem. Following the negotiations, the parties confirmed their interest in further strengthening the partnership and continuing dialogue on joint projects in strategically important technological spheres.