Armenia-ն և European Union-ը քննարկել են տիեզերական տեխնոլոգիաների, Երկրի դիտարկման և պաշտպանական նորարարությունների ոլորտներում համագործակցության ընդլայնումը։ Այս հարցերը դարձել են Armenia-ի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Mkhitar Hayrapetyan-ի և պաշտպանության և տիեզերքի հարցերով եվրահանձնակատար Andrius Kubilius-ի հանդիպման գլխավոր թեմաներից մեկը, որը տեղի է ունեցել Eurosatory 2026 պաշտպանական տեխնոլոգիաների միջազգային ցուցահանդեսի շրջանակներում France-ում։
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Armenia-ի դեսպանը France-ում Arman Khachatryan-ը։ Կողմերը քննարկել են բարձր տեխնոլոգիական ուղղություններով փոխգործակցության խորացման հեռանկարները, որոնք ռազմավարական նշանակություն ունեն ինչպես Armenia-ի, այնպես էլ European Union-ի համար։ Հատուկ ուշադրություն է դարձվել պաշտպանական տեխնոլոգիաների զարգացմանը, տիեզերական անվտանգությանը, Երկրի հեռակա զոնդավորմանը և European Commission-ի պաշտպանական արդյունաբերության և տիեզերքի գլխավոր տնօրինության հետ համագործակցությանը։
Mkhitar Hayrapetyan-ը ներկայացրել է Armenia-ի կառավարության առաջնահերթությունները բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում, ներառյալ պաշտպանական-տեխնոլոգիական հատվածի արդիականացումը, ազգային տիեզերական կարողությունների զարգացումը և նորարարական էկոհամակարգի աջակցությունը։ Բանակցությունների արդյունքներով կողմերը հաստատել են հետաքրքրությունը գործընկերության հետագա ամրապնդման և ռազմավարական նշանակություն ունեցող տեխնոլոգիական ոլորտներում համատեղ նախագծերի շուրջ երկխոսության շարունակման նկատմամբ։

Армения нацелилась на космос: ЕС готов расширить сотрудничество в стратегической сфере
Армения и Европейский союз обсудили расширение сотрудничества в сферах космических технологий, наблюдения Земли и оборонных инноваций. Эти вопросы стали одной из главных тем встречи министра высокотехнологической промышленности Армении Мхитара Айрапетяна с еврокомиссаром по вопросам обороны и космоса Андрюсом Кубилюсом, которая состоялась в рамках международной выставки оборонных технологий Eurosatory 2026 во Франции.
Во встрече также принял участие посол Армении во Франции Арман Хачатрян. Стороны рассмотрели перспективы углубления взаимодействия в высокотехнологичных направлениях, имеющих стратегическое значение как для Армении, так и для Евросоюза. Особое внимание было уделено развитию оборонных технологий, космической безопасности, дистанционному зондированию Земли и сотрудничеству с Генеральным директоратом Европейской комиссии по оборонной промышленности и космосу.
Мхитар Айрапетян представил приоритеты армянского правительства в области высоких технологий, включая модернизацию оборонно-технологического сектора, развитие национальных космических компетенций и поддержку инновационной экосистемы. По итогам переговоров стороны подтвердили заинтересованность в дальнейшем укреплении партнёрства и продолжении диалога по совместным проектам в стратегически важных технологических сферах.