Yerevan-ի իշխանությունները մտադիր են հեռանկարում քաղաքային հանրային տրանսպորտը ամբողջությամբ փոխանցել էլեկտրական քարշակի։ Այս մասին հայտարարել է Հայաստանի մայրաքաղաքի քաղաքապետ Tigran Avinyan-ը Ավագանու նիստում։
Նրա խոսքով՝ էլեկտրական տրանսպորտին անցումը քաղաքի տրանսպորտային համակարգի զարգացման երկարաժամկետ ռազմավարության մաս է։ Դրա համար դիտարկվում է նոր էլեկտրական ավտոբուսների գնումը, իսկ համապատասխան առաջարկները ներկայումս ուսումնասիրվում են Հայաստանի կառավարության ներդրումային կոմիտեի կողմից։
Ինչպես հայտնել է Tigran Avinyan-ը, ներկայումս վերլուծվում են պարկի արդիականացման երկու տարբերակ։ Առաջինը ենթադրում է 250 նոր հոդակապված 18 մ երկարությամբ էլեկտրական ավտոբուսների ձեռքբերում։ Երկրորդ տարբերակը նախատեսում է այդ մեքենաների մի մասի փոխարինում ավելի կոմպակտ 12 մետրանոց էլեկտրական ավտոբուսներով։
Ուսումնասիրությունների և բոլոր առաջարկների գնահատումից հետո իշխանությունները նախատեսում են վերջնական որոշում կայացնել Yerevan-ում էլեկտրական հանրային տրանսպորտի հետագա զարգացման վերաբերյալ։

Ереван планирует полностью перевести общественный транспорт на электротягу
Власти Еревана намерены в перспективе полностью перевести городской общественный транспорт на электротягу. Об этом заявил мэр армянской столицы Тигран Авинян на заседании Совета старейшин.
По его словам, переход на электротранспорт является частью долгосрочной стратегии развития транспортной системы города. Для этого рассматривается закупка новых электробусов, а соответствующие предложения сейчас изучаются инвестиционным комитетом правительства Армении.
Как сообщил Тигран Авинян, на данный момент анализируются два варианта модернизации парка. Первый предполагает приобретение 250 новых сочленённых электробусов длиной 18 м. Второй вариант предусматривает замену части таких машин более компактными 12-метровыми электробусами.
После завершения исследований и оценки всех предложений власти планируют принять окончательное решение по дальнейшему развитию электрического общественного транспорта в Ереване.