Տնտեսագիտության Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Daron Acemoglu-ն հայտարարել է, որ արհեստական բանականությունն արդեն դառնում է համաշխարհային տնտեսության կառուցվածքը փոխող հիմնական ուժերից մեկը։ Նրա խոսքով, AI-ի ազդեցությունը լայնածավալ կլինի և կանդրադառնա զբաղվածությանը, կրթական համակարգին և աշխատանքի գլոբալ բաշխմանը։
Տնտեսագետը նշել է, որ տեխնոլոգիաների զարգացումը կարող է հանգեցնել ինչպես դրական, այնպես էլ բացասական հետևանքների, ընդ որում վերջնական ազդեցությունները դեռ հնարավոր չէ ճշգրիտ կանխատեսել։ Արդեն այսօր, նրա խոսքով, AI-ը սկսում է ազդել արդյունաբերապես զարգացած երկրների աշխատաշուկայի վրա, իսկ ապագայում կարող է էապես փոխել տնտեսական մոդելները։
Առանձին նա ընդգծել է հասարակությունների արագացված հարմարվողականության անհրաժեշտությունը նոր տեխնոլոգիական դարաշրջանին, ներառյալ կրթության և աշխատանքի կազմակերպման մոտեցումների վերանայումը։
Խոսելով Հայաստանի հեռանկարների մասին՝ Acemoglu-ն նշել է, որ երկիրը ունի հատուկ մրցակցային առավելություններ, որոնք տարբերում են այն տարածաշրջանի մի շարք պետություններից։ Զգալի բնական ռեսուրսների բացակայության պայմաններում զարգացման հիմնական շարժիչ ուժը կարող է դառնալ հենց թվային վերափոխումը։
Միաժամանակ նա մատնանշել է սահմանափակումները, որոնք կապված են փոքր ներքին շուկայի և խոշոր վաճառքի կենտրոններից աշխարհագրական մեկուսացման հետ, ինչը մնում է կարևոր մարտահրավեր երկարաժամկետ տնտեսական աճի համար։

AI will change the global economy and open new opportunities for Armenia
Nobel laureate in economics Daron Acemoglu stated that artificial intelligence is already becoming one of the main forces changing the structure of the world economy. According to him, the impact of AI will be massive and will affect employment, the education system, and the global distribution of labor.
The economist noted that technological development can lead to both positive and negative consequences, and the ultimate effects cannot yet be accurately predicted. Already, according to him, AI is beginning to influence the labor market in industrialized countries, and in the future, it could significantly change economic models.
He specifically emphasized the need for societies to accelerate their adaptation to the new technological era, including rethinking approaches to education and labor organization.
Speaking about Armenia's prospects, Acemoglu noted that the country has specific competitive advantages that distinguish it from a number of states in the region. In the absence of significant natural resources, digital transformation can become the main driver of development.
At the same time, he pointed out the limitations associated with a small domestic market and geographical isolation from large sales centers, which remains an important challenge for long-term economic growth.