Հայաստանի կառավարությունը որոշել է 2026 թվականի պետական բյուջեից լրացուցիչ 10 միլիարդ դրամ հատկացնել թոշակառուների և նպաստառուների համար անկանխիկ վճարումների քեշբեքի ծրագրին։
Ծրագիրը գործում է 2022 թվականից և խթանում է անկանխիկ վճարումների օգտագործումը ապրանքների և ծառայությունների, ներառյալ կոմունալ վճարումների դիմաց։ 2026 թվականին վերադարձի չափը ավելացվել է մինչև 20%, սակայն սահմանված ամսական սահմանաչափով։
Իշխանությունների տվյալներով՝ 2026 թվականի առաջին ամիսներին դիտվում է ծրագրի մասնակիցների թվի կայուն աճ՝ միջինը ամսական 6,7%-ով։ Արձանագրվում է նաև մեկ ստացողի համար քեշբեքի միջին չափի աճ։
Սկզբում մեխանիզմը նախատեսում էր ծախսերի 10% վերադարձ՝ 5 հազար դրամ սահմանափակումով, այնուհետև պարամետրերը վերանայվեցին դեպի ավելացում։ 2026 թվականի փետրվարից գործում է վերադարձի նոր մակարդակ՝ մինչև 20%, բայց ոչ ավելի, քան 10 հազար դրամ ամսական, հաշվետու ժամանակաշրջանի արդյունքներով վճարումներով։

Правительство Армении приняло решение дополнительно выделить 10 млрд драмов из госбюджета 2026 года на программу кешбэка для пенсионеров и получателей пособий за безналичные платежи.
Программа действует с 2022 года и стимулирует использование безналичных расчётов при оплате товаров и услуг, включая коммунальные платежи. В 2026 году размер возврата был увеличен до 20%, но с установленным месячным лимитом.
По данным властей, в первые месяцы 2026 года наблюдается стабильный рост числа участников программы — в среднем на 6,7% ежемесячно. Также фиксируется увеличение среднего размера кешбэка на одного получателя.
Изначально механизм предусматривал возврат 10% расходов с ограничением в 5 тыс. драмов, затем параметры были пересмотрены в сторону увеличения. С февраля 2026 года действует новый уровень возврата — до 20%, но не более 10 тыс. драмов в месяц, с выплатами по итогам отчетного периода.