Հայաստանի կառավարությունը որոշել է 2026 թվականի պետական բյուջեից լրացուցիչ 10 միլիարդ դրամ հատկացնել թոշակառուների և նպաստառուների համար անկանխիկ վճարումների քեշբեքի ծրագրին։
Ծրագիրը գործում է 2022 թվականից և խթանում է անկանխիկ վճարումների օգտագործումը ապրանքների և ծառայությունների, ներառյալ կոմունալ վճարումների դիմաց։ 2026 թվականին վերադարձի չափը ավելացվել է մինչև 20%, սակայն սահմանված ամսական սահմանաչափով։
Իշխանությունների տվյալներով՝ 2026 թվականի առաջին ամիսներին դիտվում է ծրագրի մասնակիցների թվի կայուն աճ՝ միջինը ամսական 6,7%-ով։ Արձանագրվում է նաև մեկ ստացողի համար քեշբեքի միջին չափի աճ։
Սկզբում մեխանիզմը նախատեսում էր ծախսերի 10% վերադարձ՝ 5 հազար դրամ սահմանափակումով, այնուհետև պարամետրերը վերանայվեցին դեպի ավելացում։ 2026 թվականի փետրվարից գործում է վերադարձի նոր մակարդակ՝ մինչև 20%, բայց ոչ ավելի, քան 10 հազար դրամ ամսական, հաշվետու ժամանակաշրջանի արդյունքներով վճարումներով։

Additional 10 Billion Drams to be Allocated for Cashback Program for Pensioners in Armenia
The Government of Armenia has decided to additionally allocate 10 billion drams from the 2026 state budget for the cashback program for pensioners and benefit recipients for non-cash payments.
The program has been in effect since 2022 and encourages the use of non-cash payments for goods and services, including utility bills. In 2026, the refund amount was increased to 20%, but with a set monthly limit.
According to authorities, in the first months of 2026, there has been a steady increase in the number of program participants — by an average of 6.7% monthly. An increase in the average cashback amount per recipient has also been recorded.
Initially, the mechanism provided for a 10% refund of expenses with a limit of 5 thousand drams, then the parameters were revised upwards. Since February 2026, a new refund level has been in effect — up to 20%, but not more than 10 thousand drams per month, with payments made at the end of the reporting period.