Նոր թունել Հայաստանում. ճանապարհը կկարճանա 14 կմ-ով, իսկ ուղևորությունը՝ 40 րոպեով ավելի արագ կլինի
Գրեթե 400 միլիոն դոլար արժողությամբ լայնածավալ ենթակառուցվածքային նախագիծը թույլ կտա հրաժարվել բարդ լեռնանցքից և կբարձրացնի երթևեկության անվտանգությունը։
Հայաստանում սկսվել է 7,2 կմ երկարությամբ Քաջարանի թունելի շինարարությունը։ Նոր օբյեկտը թույլ կտա կրճատել գոյություն ունեցող երթուղին մոտ 14 կմ-ով, մեծացնել տրանսպորտի միջին արագությունը 50-ից մինչև 80 կմ/ժ և կրճատել ճանապարհի ժամանակը մոտ 40 րոպեով։
Նախագծի գլխավոր առավելություններից մեկը կլինի ծովի մակարդակից 2535 մետր բարձրության վրա գտնվող Մեղրու լեռնանցքով երթևեկությունից հրաժարվելու հնարավորությունը։ Սա կբարձրացնի ճանապարհային երթևեկության անվտանգությունը և վարորդներին կազատի ձմեռային եղանակային պայմանների հետ կապված սեզոնային սահմանափակումներից։
Շինարարության ֆինանսավորումը կապահովեն Եվրասիական կայունացման և զարգացման հիմնադրամի 200 միլիոն դոլարի վարկը և Հայաստանի կառավարության մոտ 195 միլիոն դոլարի համաֆինանսավորումը։ Նախագծի իրականացումը նախատեսվում է ավարտել աշխատանքների մեկնարկից հետո 6 տարվա ընթացքում։
Բացի բուն թունելից, նախագիծը նախատեսում է մոտ 4 կմ մուտքի ճանապարհների կառուցում։ Թունելի ներսում կտեղակայվեն 2 երթևեկելի գոտիներ, մայթեր, արտակարգ իրավիճակների գրպաններ յուրաքանչյուր 250 մետրը մեկ և տարհանման ելք, ինչը պետք է ապահովի շահագործման բարձր մակարդակի անվտանգություն։

Новый тоннель в Армении: путь станет на 14 км короче, а поездка — быстрее на 40 минут
Масштабный инфраструктурный проект стоимостью почти $400 млн позволит отказаться от сложного горного перевала и повысит безопасность движения.
В Армении началось строительство Каджаранского тоннеля протяженностью 7,2 км. Новый объект позволит сократить существующий маршрут примерно на 14 км, увеличить среднюю скорость движения транспорта с 50 до 80 км/ч и уменьшить время в пути примерно на 40 минут.
Одним из главных преимуществ проекта станет возможность отказаться от движения через Мегринский перевал, расположенный на высоте 2535 метров над уровнем моря. Это повысит безопасность дорожного движения и избавит водителей от сезонных ограничений, связанных с зимними погодными условиями.
Финансирование строительства обеспечат кредит Евразийского фонда стабилизации и развития в размере $200 млн и софинансирование правительства Армении на сумму около $195 млн. Завершить реализацию проекта планируется в течение 6 лет после начала работ.
Помимо самого тоннеля, проект предусматривает строительство около 4 км подъездных дорог. Внутри тоннеля разместят 2 полосы движения, тротуары, аварийные карманы через каждые 250 метров и эвакуационный выход, что должно обеспечить высокий уровень безопасности при эксплуатации.