Նոր թունել Հայաստանում. ճանապարհը կկարճանա 14 կմ-ով, իսկ ուղևորությունը՝ 40 րոպեով ավելի արագ կլինի
Գրեթե 400 միլիոն դոլար արժողությամբ լայնածավալ ենթակառուցվածքային նախագիծը թույլ կտա հրաժարվել բարդ լեռնանցքից և կբարձրացնի երթևեկության անվտանգությունը։
Հայաստանում սկսվել է 7,2 կմ երկարությամբ Քաջարանի թունելի շինարարությունը։ Նոր օբյեկտը թույլ կտա կրճատել գոյություն ունեցող երթուղին մոտ 14 կմ-ով, մեծացնել տրանսպորտի միջին արագությունը 50-ից մինչև 80 կմ/ժ և կրճատել ճանապարհի ժամանակը մոտ 40 րոպեով։
Նախագծի գլխավոր առավելություններից մեկը կլինի ծովի մակարդակից 2535 մետր բարձրության վրա գտնվող Մեղրու լեռնանցքով երթևեկությունից հրաժարվելու հնարավորությունը։ Սա կբարձրացնի ճանապարհային երթևեկության անվտանգությունը և վարորդներին կազատի ձմեռային եղանակային պայմանների հետ կապված սեզոնային սահմանափակումներից։
Շինարարության ֆինանսավորումը կապահովեն Եվրասիական կայունացման և զարգացման հիմնադրամի 200 միլիոն դոլարի վարկը և Հայաստանի կառավարության մոտ 195 միլիոն դոլարի համաֆինանսավորումը։ Նախագծի իրականացումը նախատեսվում է ավարտել աշխատանքների մեկնարկից հետո 6 տարվա ընթացքում։
Բացի բուն թունելից, նախագիծը նախատեսում է մոտ 4 կմ մուտքի ճանապարհների կառուցում։ Թունելի ներսում կտեղակայվեն 2 երթևեկելի գոտիներ, մայթեր, արտակարգ իրավիճակների գրպաններ յուրաքանչյուր 250 մետրը մեկ և տարհանման ելք, ինչը պետք է ապահովի շահագործման բարձր մակարդակի անվտանգություն։

New Tunnel in Armenia: Route to be 14 km Shorter, Travel Time 40 Minutes Faster
A large-scale infrastructure project worth almost $400 million will eliminate the need for a difficult mountain pass and improve traffic safety.
In Armenia, construction has begun on the 7.2 km Kajaran Tunnel. The new facility will shorten the existing route by approximately 14 km, increase the average vehicle speed from 50 to 80 km/h, and reduce travel time by about 40 minutes.
One of the main advantages of the project will be the ability to avoid driving through the Meghri Pass, located at an altitude of 2535 meters above sea level. This will improve road safety and free drivers from seasonal restrictions associated with winter weather conditions.
The construction will be financed by a $200 million loan from the Eurasian Stabilization and Development Fund and co-financing from the Armenian government amounting to approximately $195 million. The project is planned to be completed within 6 years after the start of work.
In addition to the tunnel itself, the project includes the construction of about 4 km of access roads. Inside the tunnel, there will be 2 lanes of traffic, sidewalks, emergency pockets every 250 meters, and an emergency exit, which should ensure a high level of safety during operation.