AI-ը կարող է մինչև 8,7% ավելացնել Հայաստանի ՀՆԱ-ն. Կենտրոնական բանկը նկարագրել է տնտեսության վերափոխման երեք սցենար
Ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ հիմնական ազդեցությունը կախված է կրթության, ենթակառուցվածքների և կադրերի վերապատրաստման մեջ ներդրումներից
Արհեստական ​​ինտելեկտը դառնում է ոչ միայն տեխնոլոգիական գործիք, այլև տնտեսական աճի կարևոր գործոն, որը կարող է փոխել աշխատաշուկայի կառուցվածքը և տնտեսության զարգացման երկարաժամկետ տեմպերը։ Այս մասին ասվում է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի «Խելամիտ տնտեսական քաղաքականության դերը AI-ի տարածման դարաշրջանում» վերլուծական գրության մեջ։
ԱՄՀ-ի գնահատականներով՝ զարգացող շուկայական տնտեսություն ունեցող երկրներում, ներառյալ Հայաստանը, աշխատատեղերի մոտ 40%-ը կարող է էականորեն տուժել AI-ի ներդրումից։ Ընդ որում, վերջնական ազդեցությունը կախված կլինի թվային ենթակառուցվածքների մակարդակից, կադրերի պատրաստվածությունից և կարգավորման որակից։
Ուսումնասիրությունը առանձնացնում է զարգացման երեք հնարավոր սցենար։ Առաջինը ենթադրում է AI-ի սահմանափակ ներդրում՝ առանց համակարգային պետական ​​քաղաքականության. այս դեպքում ՀՆԱ-ն կարող է ժամանակավորապես աճել մոտ 6,5%-ով առաջին տասնամյակի ընթացքում, սակայն հետո ազդեցությունը կթուլանա, իսկ արտադրողականության աճը կդանդաղի։
Երկրորդ սցենարը հիմնված է AI-ի, կրթության, կադրերի վերապատրաստման, կիբերանվտանգության և նորարարությունների մեջ նպատակային ներդրումների վրա։ Տարեկան ՀՆԱ-ի 0,7–0,8% մակարդակի ներդրումների դեպքում տնտեսական ազդեցությունը կարող է հասնել 7,2%-ի, իսկ աճի մեջ երկարաժամկետ ներդրումը կկազմի տարեկան մոտ 0,15 տոկոսային կետ։ Ընդ որում, բարձր որակավորում ունեցող աշխատողների մասնաբաժինը կարող է աճել 25%-ից մինչև 32%։
Երրորդ, ամենախորը սցենարը ենթադրում է աշխատաշուկայի լայնածավալ վերափոխում՝ աշխատողների վերապատրաստման և հարմարեցման մասնագիտացված մեխանիզմների ստեղծմամբ։ Այս դեպքում ՀՆԱ-ի աճը առաջին տասնամյակում կարող է հասնել 8,7%-ի, իսկ AI-ի երկարաժամկետ ներդրումը տնտեսության մեջ՝ մոտ 0,3 տոկոսային կետ։

AI could add up to 8.7% to Armenia's GDP: Central Bank outlines three scenarios for economic transformation
The study shows that the key effect depends on investments in education, infrastructure, and workforce retraining
Artificial intelligence is becoming not only a technological tool but also an important factor in economic growth, capable of changing the structure of the labor market and the long-term pace of economic development. This is stated in the analytical note of the Central Bank of Armenia, "The Role of Prudent Economic Policy in the Era of AI Proliferation."
According to IMF estimates, about 40% of jobs in emerging market economies, including Armenia, could be significantly affected by the adoption of AI. The ultimate effect will depend on the level of digital infrastructure, workforce training, and the quality of regulation.
The study identifies three possible development scenarios. The first assumes limited AI adoption without systemic state policy: in this case, GDP could temporarily grow by approximately 6.5% over the first decade, but then the effect would weaken, and productivity growth would slow down.
The second scenario is based on targeted investments in AI, education, workforce retraining, cybersecurity, and innovation. With investments at 0.7–0.8% of GDP per year, the economic effect could reach 7.2%, and the long-term contribution to growth would be about 0.15 percentage points annually. At the same time, the share of highly skilled workers could increase from 25% to 32%.
The third, most profound scenario involves a large-scale transformation of the labor market with the creation of specialized mechanisms for retraining and adapting workers. In this case, GDP growth in the first decade could reach 8.7%, and the long-term contribution of AI to the economy — about 0.3 percentage points.