Armenia-ի կառավարությունը հավանություն է տվել Ռազմավարական համագործակցության շրջանակային համաձայնագրի վավերացման մեկնարկի մասին օրինագծին, որը նախատեսում է TRIPP («Trump-ի երթուղի միջազգային խաղաղության և բարգավաճման համար») նախագծի իրականացումը։ Այս մասին հայտնել է արտաքին գործերի նախարար Ararat Mirzoyan-ը։
Համաձայնագրի շրջանակներում կստեղծվի TRIPP Development Company ընկերությունը, որում ամերիկյան կողմին կպատկանի 74%, իսկ Armenia-ին՝ 26%։ Նոր կառույցը կստանա հողատարածքներից օգտվելու և երկրի տարածքում նախագծի իրականացմամբ զբաղվելու իրավունք 49 տարի ժամկետով։
Mirzoyan-ի խոսքով՝ չնայած համատեղ ընկերության ստեղծմանը, Armenia-ն լիովին պահպանում է ինքնիշխանությունն ու իրավասությունը այն տարածքի նկատմամբ, որտեղ կիրականացվի նախագիծը։ Պետությունը կշարունակի ինքնուրույն ապահովել անվտանգությունը, սահմանային և մաքսային հսկողությունը, ինչպես նաև հարկային կառավարումը։
TRIPP նախագիծը համաձայնեցվել է անցյալ տարվա օգոստոսին USA-ի միջնորդությամբ՝ Armenia-ի և Azerbaijan-ի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունների շրջանակներում։ Այն նախատեսում է տրանսպորտային երթուղու ստեղծում, որը կմիացնի Nakhchivan-ի Ինքնավար Հանրապետությունը Azerbaijan-ի հիմնական տարածքին՝ Armenia-ի միջոցով։ Նախագիծը ներառում է երկաթուղու, ավտոմայրուղու և էներգետիկ ենթակառուցվածքների կառուցում։

The Armenian government has approved a bill to begin ratification of the Framework Agreement on Strategic Cooperation, which provides for the implementation of the TRIPP project ("Trump's Route for International Peace and Prosperity"). This was announced by Foreign Minister Ararat Mirzoyan.
Under the agreement, TRIPP Development Company will be established, in which the American side will own 74% and Armenia 26%. The new structure will have the right to use land plots and implement the project on the country's territory for 49 years.
According to Mirzoyan, despite the creation of a joint company, Armenia fully retains sovereignty and jurisdiction over the territory where the project will be implemented. The state will continue to independently ensure security, border and customs control, as well as tax administration.
The TRIPP project was agreed upon last August with US mediation as part of agreements between Armenia and Azerbaijan. It provides for the creation of a transport route that will connect the Nakhchivan Autonomous Republic with the main territory of Azerbaijan through Armenia. The project includes the construction of a railway, a highway, and energy infrastructure.