Armenia-ի կառավարությունը հավանություն է տվել Ռազմավարական համագործակցության շրջանակային համաձայնագրի վավերացման մեկնարկի մասին օրինագծին, որը նախատեսում է TRIPP («Trump-ի երթուղի միջազգային խաղաղության և բարգավաճման համար») նախագծի իրականացումը։ Այս մասին հայտնել է արտաքին գործերի նախարար Ararat Mirzoyan-ը։
Համաձայնագրի շրջանակներում կստեղծվի TRIPP Development Company ընկերությունը, որում ամերիկյան կողմին կպատկանի 74%, իսկ Armenia-ին՝ 26%։ Նոր կառույցը կստանա հողատարածքներից օգտվելու և երկրի տարածքում նախագծի իրականացմամբ զբաղվելու իրավունք 49 տարի ժամկետով։
Mirzoyan-ի խոսքով՝ չնայած համատեղ ընկերության ստեղծմանը, Armenia-ն լիովին պահպանում է ինքնիշխանությունն ու իրավասությունը այն տարածքի նկատմամբ, որտեղ կիրականացվի նախագիծը։ Պետությունը կշարունակի ինքնուրույն ապահովել անվտանգությունը, սահմանային և մաքսային հսկողությունը, ինչպես նաև հարկային կառավարումը։
TRIPP նախագիծը համաձայնեցվել է անցյալ տարվա օգոստոսին USA-ի միջնորդությամբ՝ Armenia-ի և Azerbaijan-ի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունների շրջանակներում։ Այն նախատեսում է տրանսպորտային երթուղու ստեղծում, որը կմիացնի Nakhchivan-ի Ինքնավար Հանրապետությունը Azerbaijan-ի հիմնական տարածքին՝ Armenia-ի միջոցով։ Նախագիծը ներառում է երկաթուղու, ավտոմայրուղու և էներգետիկ ենթակառուցվածքների կառուցում։

США получат 74% в компании проекта «Маршрут Трампа»: Армения начала ратификацию соглашения
Совместная компания займется реализацией транспортного коридора через территорию Армении, при этом Ереван заявляет о полном сохранении своего суверенитета.
Правительство Армении одобрило законопроект о начале ратификации Рамочного соглашения о стратегическом сотрудничестве, предусматривающего реализацию проекта TRIPP («Маршрут Трампа для международного мира и процветания»). Об этом сообщил министр иностранных дел Арарат Мирзоян.
В рамках соглашения будет создана компания TRIPP Development Company, в которой американской стороне будет принадлежать 74%, а Армении — 26%. Новая структура получит право пользоваться земельными участками и заниматься реализацией проекта на территории страны в течение 49 лет.
По словам Мирзояна, несмотря на создание совместной компании, Армения полностью сохраняет суверенитет и юрисдикцию над территорией, где будет реализовываться проект. Государство продолжит самостоятельно обеспечивать безопасность, пограничный и таможенный контроль, а также налоговое администрирование.
Проект TRIPP был согласован в августе прошлого года при посредничестве США в рамках договоренностей между Арменией и Азербайджаном. Он предусматривает создание транспортного маршрута, который соединит Нахчыванскую Автономную Республику с основной территорией Азербайджана через Армению. Проект включает строительство железной дороги, автомобильной магистрали и энергетической инфраструктуры.